Küçük Ada Ülkesi: Malta Adasının Özellikleri Nelerdir

Orta Akdeniz'de ve Sicilya'nın güneyin'de bulunan 400 bin kadar nufusa sahip ada ülkesi resmi dili Maltaca ve İngilizce dir. Malta adası'nın bir özelliği'de tek adadan oluşmayan 3 büyük ve 2 küçük adadan oluşan küçük ada ülkesidir.
Evet küçük olmasına rağmen ülkede 50 den fazla dil okulu bulunmaktadır. Resmi dili Maltaca ve İngilizce Ana dili Maltaca İtalyanca ve Arapça birleşimi yerel bir dildir. Küçük ada ülkesi Libya ve Sicilya arasına kurulmuştur. Ülkede dil eğitimine önem verilmektedir bu yüzdende 50 den fazla dil öğreten okullar bulunmaktadır.

Malta Adası'nın Özellikleri

Zengin kıyı şeridine sahip kumsalları pırıl pırıl olmakla çok sayıda koya ve limana sahip ada ülkesidir. Sahili 140 metre kadar uzunluğunda çoğrafi şekli ise alçak tepeler ve teraslanmış alanlara sahiptir. Ada'nın ekonomisi oldukca yüksek olmakla turizm bölgesi diyebiliriz çünkü ekonomisinin yüzde 97 sini turizm sektörü karşılamaktadır. 

Ada halkı yani yerel halkın refah düzeyi oldukca yüksek olduğu için maddi açıdan pek sıkıntı çekmezler zengin bir halkı vardır. Malta adası sadece turizmle kalmayıp tarım tiçareti giderek artmakta olan küçük ada ülkesi özellikle Libya, Çin ve İngiltere gibi ülkelere küçük çaplıda olsa ticaret yapmaktadır.

Ticaret sayesinde ülkelerle siyasi dostluklar sağlanmaştır. Malta adasında yağış oranı az olmasına rağmen tarıma önem verilmektedir. Zengin ada ülkesi olduğu için ülkede dilenci ve evsiz kimsler yok denecek kadar azdır.

Çok sayıda dil okulları'nın bulunduğunu yazmıştık evet dil okullarıda ekonomiye oldukca çok katkı sağlamaktadır çünkü bu okullarda dil eğitimi almak için her yıl binlerce öğrenci Malta adasına gelerek dil eğitimi almaktadırlar.

Küçük ada ülkesi olmasına rağmen tarıma ayrı önem vermektedirler kış ayları yumşak geçtiği için mahsul'un don ve sis gibi olumsuz hava şartlarına maruz kalma gibi etkilerden uzaklardır çünkü don ve sis gibi hava şartları Malta adasına çok uzak yani don olayı olmaz.

Yorumlar