Likya Orkidesi ve Likya Orkidesinin Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde nesli tükenmeye yaklaşan fakat Doğa Derneği sayesinde korunma altına alınan Likya orkidesi ve diğer orkide türleridir. Ophrys Iycia bilinen Likya orkideleri salep yapımında kullanılmaktadır bu sebepden dolayı aşırı toplanması neslininde tükenmesini tehlikeye atmıştır.
Likya Orkidesi Özellikleri
Tür olarak yaklaşık 200 civarında kalması Doğa Derneğinin başlatmış olduğu proje sayesinde korunma altına alınmıştır. Evet bu yazımda sizlere Likya orkidesinin özelliklerinden kısaca bahsedeceğim. Likya orkidesi nerede yetişir ; Yetiştiği yerler Mersin, Antalya Kaş, Akdeniz Bölgesindeki Amanos dağları ve Gülnar bölgeleridir.

Likya orkidesi (Ophrys Iycia) Özellikleri

Görünümü açısından eşsiz güzelliğe sahip orkide türlerinden olan Likya orkidesi sadece Antalya'nın Kaş bölgesinde yetişmektedir. Tükenme tehlikesinde olması Orman Bölge Müdürlüklerini harekete geçirmiştir gerek Akdeniz Üniversite gerek Antalya ve Kaş Orman İşletme Müdürlüklerinin yürüttüğü proje sayesinde nesli korunma altına alınmaya çalışılmaktadır. 

Tükenme nedeni ise köklerinden dondurma ve salep yapılmasıdır. Bilinçsiz toplanması Ülkemizde 170 tür bulunan orkidelerden Likya orkidesinin Dünyada 40 ile 200 bireyi kaldığı söylenmektedir.

Özelliklerinden en önemlisi salep ve dondurma yapımında kullanılması fakat nesli tükenme noktasına gelmesi daha dikkatli olunması gerektiğini göstermektedir.

Likya orkidesi, orkide türleri arasında nesli tükenme riski olan başlıca orkidedir. Yetişmesi yıllar alan boyu 60 cm kadara ulaşmaktadır. Likya orkidesi yetişkinliğe yaklaşık 10 ile 12 yıl arasında erişmektedir. İlk yaprağının açması ise yaklaşık 5 yıl kadar sürmektedir. Yetiştiği ortam ise rakım 500 metrenin altında olması gerekir.

Dondurma ve salep yapımın ham maddesi Likya orkidesinin köklerinden elde edilmektedir. Yetişme yeri sınırlı ve yetişmesi uzun yıllar aldığı için az yetişen, aşırı tüketilen bitki olması neslinin tükenmesinide ortaya çıkarmaktadır. Bu güzel çiçeğin korunması için sadece yetkililerin değil vatandaşlarında bilinçlenmesi ve koruması gerekir.

Yorumlar

Yorum Gönderme