LİKEN SKLEROZ NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Liken skleroz, tıp literatürü içerisinde bir cilt hastalığı olarak tanımlanıyor. Hastalığın, kadınlarda görülme oranı erkeklere göre daha fazladır.
LİKEN SKLEROZ NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?
Kadınların vücut bölgelerinde, çoğunluk ile genital bölge  ve vulvuda olarak adlandırılan vajinal bölge çevresinde görülür. Çok nadir olarak da bacaklarda, kollarda ve gövdelerde görülebilir.

Kadınlarda sık olarak görülmesine bağlı olarak aynı zamanda da toplum içerisinde de sık olarak görülmektedir. Yapılan bir takım araştırmalar sonucunda elde edilen bulgular incelenmiştir. Bu bulgularda ortaya çıkan sonuç ise, 1000 kadından 1 tanesinde liken skleroz hastalığı tespit edilmiştir.

Cilt hastalığının, belirli bir yaş grubu yoktur. Hemen hemen her yaş civarında belirtileri ortaya çıkmaktadır.

Liken Skleroz Belirtileri Nelerdir?

Liken skleroz kendisini vücut içerisinde ortaya çıkan belirtiler ile gösteriyor. Kadınlarda bulunan vulvar bölgesinde, küçük küçük beyaz bölgelerin oluşmaya başlar ve o alan içerisinde sık sık kaşınmalar oluşur. Meydana gelen bu kaşıntılar, geceleri şiddeti oldukça artar.

Bazı anlarda ise yanma ve kuruluk oluşabilir. Bu kaşıntı, anüs etrafında da ortaya çıkabilir. Fakat cilt hastalığının, genital bölge etrafında görülmesine rağmen, anüs içerisine hiçbir şekilde ilerlemez, sadece çevresinde kaşıntı şeklinde devam eder.

Liken Skleroz Neden Ortaya Çıkar?

Liken skleroz hastalığının, neden ortaya çıktığına dair günümüzde birçok araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda net bir sonuç elde edilememiştir. Çünkü hastalığın nedeni tam olarak bilinmiyor.

Vücut bölgesinde aniden ortaya çıkan bir enflamasyon yani vücudun anormal bir tepki vermesi şeklinde de tanımlanabilir. Bu da doğal olarak vücudun yapısal anlamda değişmesine neden olur.  Ayrıca liken skleroz bulaşıcı bir hastalık değildir, korkulacak bir durum değildir. Hastalık ortaya çıktıktan sonra, kaşınan bölgelerin devamlı olarak kaşınması sonucunda kanamalar oluşur.

Belirli bir zaman sonra da bu kanayan bölgeler yara halini alır. Bu durum kişi açıdan yürüme esnasında zorlu dönemler ile karşılaşmasına neden olabilir. Kişi, herhangi bir şekilde liken skleroz hastalığına yakalandığını düşünüyor ise, uzman doktora görünerek konu hakkında gerekli tedavilerin uygulanması gerekiyor. Çünkü yaralar oluşsa bile kaşınma durumu devam edecektir. Cildin daha da kötü bir hal almaması adına bir takım tedavi seçeneklerinin yerine getirilmesi daha sağlıklıdır.

Yorumlar

  1. cok saolun faydali bir bilgi olmus.

    YanıtlaSil
  2. 11 yaşındaki kızmda biyopsi sonucu bu hastalığa rastlandı kortizonli dermovat krwm verdiler geçecekmi acaba çok endişeliyim

    YanıtlaSil

Yorum Gönder