KERBELA OLAYI NEDİR? İSLAM TARİHİNİ NASIL ETKİLEMİŞTİR? KISACA ÖZETİ

Kerbela Olayı; Hz. İmam “Ey bu menzilleri ve konakları bilenler, bu menzil neresidir, biliyor musunuz?” diye sordu. Onlar “Burası Mariye menzilidir” dediler.
KERBELA OLAYI NEDİR? İSLAM TARİHİNİ NASIL ETKİLEMİŞTİR? KISACA ÖZETİ
Hz. İmam “Belki başka bir adı olacak” dedi. Onlar: “Bir adı da Kerbela’dır” dediler. Hz. İmam “Allahuekber” dedi. “Burası hüzün ve bela yeridir!”.

Şii inancına göre Hz. Muhammed hayattayken Hz. Ali’yi peygamber olarak atadı. Ancak Peygamberin vefatından sonra iktidar savaşının galibi diğer halifeler oldu. Hz. Ali halife olduğunda ise Müslümanlar yavaş yavaş iç savaşa sürükleniyordu. Halk emeviler muavinin ve Hz. Ali’nin yandaşları olarak ikiye bölündü.

Hz. Ali’nin şehadeti ve muavinin ölümü sonrasında kendisini halife ilan eden muavinin oğlu Yezit Hüseyin’in iktidarda hak iddia edeceğinden korktuğu için kendisine bir elçi gönderip ona itaat etmesi istedi. Hz. Hüseyin bu teklifi bir yandan reddederken Kufe şehrinden kendisini destekleyeceklerine dair mektuplar alıyordu. Yanına ailesi ve taraftarlarını alarak Hz. Hüseyin Kufe’ye doğru yola çıktı ve yanındakilerle beraber küfe şehri yakınlarında bulunan Kerbela’da kamp kurdu. Bir çözüm teklifi sunuldu.

İslam Tarihini Nasıl Etkilemiştir

Mantıklı gelen teklif Emevi büyükleri tarafında reddedildi ve çemberin daralttırılıp su yollarının kesilmesi için emir verildi. Muharrem ayının 9’uncu günü kampın suyu tükendi ve savaşmaktan başka çareleri kalmadı.

Ertesi sabah Hz. Hüseyin düşman askerlerinin karşısına çıkıp öyle etkili bir konuşma yaptı ki pek çok Yezid askeri Hz. Hüseyin’in tarafına geçti. Yezit’in komutanı Ömer Bin Sad daha çok askerin karşıya geçeceğinden korkarak ilk oku Hz. Hüseyin’ e atıp savaşı başlattı. Başlarda düello şeklinde ilerleyen savaşta Hz. Hüseyin pek çok düşman askerini yere serdi. Öbür yandan Hüseyin tarafından da pek çok kayıp veriliyordu.

Savaş sürerken Hz. Hüseyin 6 aylık kolu Ali askar susuzluktan ölmek üzereydi. Hz. Hüseyin oğlunu alıp düşman askerlerinin önüne dikilerek oğlu için bir yudum su istedi. Fakat çok kötü bir muameleye maruz kaldılar. Daha sonra Hz. Hüseyin onları teslim olmaya çağırdı. Ancak Hz. Hüseyin’ e ok ve mızrak yağmuru başladı. Çok kötü muamelelere tabi tutuldular.

Yorumlar