Kiraz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Kiraz sağlıklı ve karbonhidrat açısından diğer meyvelere göre daha düşük orana sahiptir. Vitamin, mineral ve antioksidan açısından zengindir. Mesela eklem iltihabı ve gut hastalığı neredeyse insanların büyük bir kısmını etkileyen rahatsızlıklardır.
Kiraz Suyunun Faydaları Nelerdir?
Bu iki tehlike kiraz suyu sayesinde azalmaya başlar. Kirazdaki antioksidanlar insan vücuduna yararı yüksek oranlardadır. Özellikle kolon kanseri, kalp krizi ve felç gibi mücadelelerde yardımcılığı kayda değerdir. Kanda eğer ürik asit seviyesi yüksekse bunun düşürülmesi gerekir. Düşmemesi gut hastalığıdır. İşte bu noktada kiraz suyu devreye olumlu katkısı ile girer.

Kiraz Suyunun İnsan Sağlığına Etkisi

Günde 1 bardaki kiraz suyu tüketimi insan sağlığı için önerilir. Kanser ve kalp hastalıkları mücadelesinde yardımcıdır. Özellikle kolon kanserinde etkilidir. Kiraz suyu kas ve eklem ağrılarına da etkilidir.

Kiraz Suyu Ve Kansere Etkisi 

Kiraz suyu birçok kanseri önleyici özellikte vitamin ve minerallere sahiptir. Özellikle kolon kanserini önlemede etkili özelliği vardır. İçindeki antioksidanlar sayesinde kanser yapıcı hücrelerin oluşumu ve büyümesi engellenmiş olunur.

1-    1 bardak kiraz suyunda 20 meyve ve sebze tüketimi eşdeğerdir.

2-    Kiraz suyu diğer meyvelere göre düşük şekerlidir.

3-    Kiraz suyu tam bir antioksidandır.

4-    Kiraz suyu sayesinde eklem ağrıları azalır.

5-    Kanda ürik asit seviyesini düşürür.

Kiraz suyu düşük glisemik indeksine sahip olduğundan özellikle diyabetli hastalar için tüketimi zararsızdır. Bilindiği üzere meyvelerde de şeker oranı son derece yüksektir. Bir şeker hastası için de bu ayırımı yapmak maalesef ki zor olmaktadır. Kiraz suyu melatonin kaynağıdır.

Yani bir insanın kaliteli uyku almasını sağlar. Metabolizmayı hızlandırır, karında biriken yağların yakılmasında kolaylık sağlar. Zengin antioksidan içeriği sayesinde de hafıza güçlenir bu da Alzheimer hastalığından korunma demektir. Cildin yaşlanmasını da engelleyicidir.

Kiraz yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvesi olması yanı sıra insan vücuduna faydaları özellikle hamilelik döneminde olan kadınlara da faydasından bahsetmemek mümkün değildir. Kirazın mineral, demir, kalsiyum açılarından zengin olması demek hamile bir kadın için vitamin deposunu bir anda alabilmek ve kendisi ve bebeği için sağlıklı bir atıştırmalık yapması demektir.

Yorumlar