KABLOSUZ İLETİŞİM NEDİR? NASIL BAŞLADI? NERELERDE KULLANILIR?

Kablosuz iletişim diğer bir deyişle wireless sistemleri bilinen adıyla wi-fi iki farklı nokta arasında herhangi bir kablo bağlantısı olmadan bilgi transferi veya iletişim sağlanması olarak açıklanmaktadır.

İnsanların karşılıklı olmadan iletişime girdikleri ilk nokta olan dumanla iletişiminin üzerinden yüzyıllar geçmesinin ardından günümüz de o dönemki iletişime benzer bir yapı olan elektromanyetik wireless sistemi de günümüzün en büyük iletişim sistemi haline gelmiştir.
KABLOSUZ İLETİŞİM NEDİR? NASIL BAŞLADI? NERELERDE KULLANILIR?
Wireles işletişim sistemi hertz ve maxvelin elektro manyetik dalgalar hakkında ilk yaptığı çalışmaların ardından Teslanın bu manyetik dalgalarla veri iletmesini sağlamasıyla birlikte farklı bir boyuta taşınmıştır. Fakat bu konuda asıl çığır açan isim Marconidir.1898 yılında Marconi bir gemiden gönderdiği frekansla kıyıdakilerle radyo bağlantısı yapması bügünlerde ki elektromanyetik wireless sisteminin de bir nevi temelini atmış oldu. Bu başarısı ile 1909 yılında nobel ödülü alan marconinin bu çalışmaları sonrasında ilk radyo sistemi daha sonrada bu buluşun ardından gelen televizyon sistemi tüm dünyaya yayılmıştır. 1930’lara gelindiğin de geniş bir wireless veri transfer ağı oluşmuş oldu.

Wi-fi nerelerde kullanılır

Yazdıklarımızdan belki bir kısmınızın çıkardığı gibi aslına bakarsanız radyo ve televizyon yayınlarıda aslına bakarsanız elektromanyetik wireless sisteminin parçasıdır. Fakat bu terim hayatımıza kişisel bigisayarlar ve cep telefonları sayesinde girmiştir.

Özellikle akıllı telefonların ardından yaygınlaşan sosyal medya kullanımının da artması üzerine wi-fi terimi ile de daha da yaygınlaşmıştır.

Günümüzde artık neredeyse wi-fi olmayan bir alan kalmamıştır. İnsanların vakit geçirmek için gittikleri eğlenme merkzelerinden tutunda evlerine kadar her yerde wi-fi iletişimi olmazsa olmazlarımız arasına girmiştir.

Hatta şöyle ki akıllı telefonların, tabletlerin, diz üstü bilgisayarların şarjları da yine wi-fi teknolojisi diğer bir deyişle elektromanyetik wireless sistemi sayesinde olmuştur.

Elektromanyetik wireles sistemi ilk defa 2008 yılında hazırlanan (Muni-Fi) projesi sayesinde bugünkü durumuna gelen teknoloji, Wireless Fidenlity kelimesinin kısaltılmasıdır. Bu sistemi kısaca anlatmak gerekirse kablosuz erişime olanak sağlayan noktalar sayesinde, kablosuz erişim noktası olarak kabul edilen bağlantı ile kullandığınız cihazın yerel ağa bağlanılmasına ve bu bağlantı sayesinde, internete girişe imkân verilmesine olanak tanıyan bir teknolojidir.

Yorumlar