Gözün Yapısı, Gözün Optik Özellikleri ve Bazı Göz Hastalıkları Nelerdir

Göz organımız bildiğiniz gibi herşeyi görmeye yarayan en önemli organlarımızdan biridir. Aslında vücudumuzdaki bütün organlar çok önemlidir göz ise bu organlardan bir adım daha öndedir. Bu yazımda göz hakkında bilgiler vereceğim nedir bu bilgiler; Gözün yapısı, gözün optik özellikleri ve bazı göz hastalıkları hakkında sizleri kısaca bilgilendireceğim.
Gözün Yapısı, Gözün Optik Özellikleri
İlk olarak gözün yapısı ile başlayalım isterseniz.
Gözün yapısı: Göz bildiğiniz gibi kafa iskeletinde orbita denen kemiğin içerisine yerleştirilmiştir. Dışardan gelen tehlikelere karşı göz kapakları sayesinde korunmaktadır. Saydam bir tabaka olan kornea, retina, sklera ve iris tabakası bunlar gözün en önemli elemanlarıdır.

Gözün yapısını oluşturan sklera beyaz ve saydam yapıya sahiptir, kornea ise saydam bir tabaka, iris tabakası ise göze rengini vermekle gözleri zararlı ışınlardan korur, retina ışık ve renkleri çözen duyarlı hücrelerin bulunduğu ve ince yarı saydam yapısı ile pembe veya kırmızı renkte zardır.

İrisin ortasında göz bebeği bulunur ve irisin arka kısmında saydam yapıda göz merceği bulunur. Tehlike anında uyarılar beyne optik sinirler yoluyla iletilmektedir. Gözün yapısını kısaca anlattık şimdi gözün optik özelliklerini inceleyelim. 

Gözün optik özellikleri: Kornea ve lens kırıcı ortamlarda kornea 2/3 lens ise 1/3 gözün kırıcılığını oluşturmaktadır. Gözün optik yapısını günümüzde kullanılan fotoğraf makinesiyle karşılaştıralım.

-Göz bebeği göze giren ışık miktarını düzenler. Objektif ise renk açıklığına denktir Fotoğraf makinesindeki göz bebeği diyebiliriz.
-Kornea ve lens ise fotoğraf makinesindeki mercek sistemine benzete biliriz.
-Retina ise gözdeki ağ tabakadır, retina'yı fotoğraf filmine benzete biliriz.
Bazı göz hastalıkları: Miyop, hipermetrop, astigmat, renk körlüğü ve katarakt göz hastalıklarına örnek verebiliriz. İsterseniz bu göz hastalıkları nedir kısaca tanımlayalım.

Miyop nedir: Bu hastalar uzak mesafeleri görememe sorunudur.

Hipermetrop: Bu hastalar yakın mesafeleri görememe sorunudur.

Astigmat: Bu hastalar cisimleri net görememektedir yani net görmeme sorunu diyebiliriz.

Renk Körlüğü: Renkleri ayırt edememe sorunudur toplumda en yaygın göz sorunlarındandır.

Katarakt: Göz içindeki lens tabakasının saydamlığını kaybetmesi ve göz merceğinin yoğunlaşması sonucu ortaya çıkar. Bu sorunda toplumda yaygın göz hastalıklarındandır.

Yorumlar