Göbek Yağlarını Eriten Besinler Nelerdir? Karın Yağlarını Yakan Meyveler Nelerdir?

Kiloların atılmasından ve göbekte biriken yağların yok edilmesinde düzenli spor yapmanın önemi büyüktür. Ancak sporla birlikte beslenmeye de dikkat edilmesi gerekir. Beslenme programlarında eğer diyetler uygulanıyorsa bu listelere göbek yağlarını eriten besinler eklemek kısa sürede göbekte bulunan yağlardan kurtulmayı sağlayacaktır.
Karın Yağlarını Yakan Meyveler Nelerdir?
Şok diyetler yapmak ya da bir anda uzun süre aç durmak kişilerin kilo vermelerine ve göbeklerinden kurtulmalarında etkili bir yöntem değildir. Yazımızda ise hangi yöntemlerle ve hangi besinlerle göbeğinizden kurtulabileceğinizin detaylarını öğrenebilirsiniz.

Yağ Yakan Sebzeler ve Meyveler Nelerdir?

Fazla kiloların verilmesine ve vücutta bulunan yağların yakılmasında seçilecek olan sebze ve meyvelerin tek başına yeterli olması düşünülemez. Bu nedenle kişilerin beslenme programlarına ek olarak düzenli bir şekilde egzersiz yapmaları da gerekir.

Beslenme programları ile birlikte düzenli bir şekilde spor yapılması, yürüyüş ve koşuların yapılması tüketilecek olan besinlerin etkisini de artıracaktır. Kendinizi yormadan günlük yürüyüşler yapmak emen pes etmemenizi sağlayacaktır.

Yağ Yakan Sebzeler

Sebzelerin insan sağlığına olan yararlarını bilmeyen yoktur. Ancak yağların yakılmasında da oldukça etkili olan sebzeler özellikle göbek yağlarını yok edici maddelerden oluşmuştur. Sebzeler içerisinde en dikkat çekici özellikte olan sebzelere turpgilleri örnek verebiliriz.

Bu sebzelerin içerisinde bulunan fitokimyasallar yağların yıkımında etkili olan enzimlerle doludur. Karın yağlarını yakıcı sebzeler olarak bilinen bu ürünler tüketildiğinde etkisi kısa zamanda görülecektir.

Vücut içerisinde yağların yakılmasını engelleyen bazı maddeler bulunur. Bu maddelerden olan ksenoöstrojenler ise karın yağlarının ve vücutta bulunan yağların yakılmasında zorluk çıkaran salgılardan olmaktadır. Ksenoöstrojenlerin varlığı nedeniyle vücudun karın bölgesi, basen bölgesi gibi alanlarda yağ yakımı da oldukça zor olmaktadır.

Ancak ksenoöstrojenlerin etkisini ortadan kaldıran fitokimyasallar vücuttaki yağ yakımını kolaylaştırmaktadır. Turpgillerin sürekli olarak tüketilmesi de ksenoöstrojenlerin etkilerini ortadan kaldıracaktır.

Göbek Yağlarını Eriten Besinler

•    Lahana
•    Kara lahana
•    Bürüksel lahanası
•    Karnabahar
•    Brokoli
•    Hardal yeşilliği

Göbek yağlarını eriten bu besinler haşlanarak tüketilebileceği gibi çiğ olarak da tüketilebilir. Ancak çiğ olarak tüketilen besinler uzun sürede sindirilmek zorunda kalırlar. Uzun süre sindirimi yapılan besinler ise vücudun daha fazla enerji harcamasını sağladığı için daha çabuk kilo vermeyi sağlamaktadır. Bu nedenle de yukarıdaki sebzeleri mümkün olduğunca çiğ tüketmeye çalışın. Kalori kaybında çiğ sebze tüketimi daha etkili olmaktadır.

Yağ Yakan Meyveler

Yağ yakımında etkili olan ürünler sadece sebzeler değildir. Meyvelerde en az sebzeler kadar yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Bu nedenle de sebze tüketiminin de bol bol yapılması gerekir. Yağ yakımında en etkili meyveler ise narenciyelerdir. Narenciye meyvelerin içerisinde yüksek miktarda C vitamini vardır. C vitamini ise yağların yakılmasında çok etkili bir vitamindir. Ayrıca metabolizmayı da hızlandıran C vitamini kilo kaybında da etkilidir.
•    Protakal
•    Limon
•    Mandalina
•    Papaya
•    Greyfurt
•    Mango

Göbek Eriten Besinler

Muz: Pek çok kişinin severek tükettiği meyvelerden olan muzun içerisinde yüksek oranda potasyum bulunuyor. Potasyum ise kilo vermeyi hızlandırıcı etkisi sayesinde yağ yakıcı ve kilo verdirici özelliğe sahip oluyor. Muzun içerisindeki potasyum kilo vermeyi hızlandırdığı gibi vücuttaki ödemlerin atılmasında da etkili oluyor ve vücudun kilo almasına neden olan sodyum mineralini de en az düzeyde tutuyor.

Çilek: Kırmızı meyve ve sebzeler grubunda yer alan çilek içerisinde bulunan yoğun antioksidanlar sayesinde kişilerin gençleşmesini sağlıyor ve kalp krizine de iyi geliyor. Kan dolaşımının yapılmasında da etkili olan ve hücrelere daha fazla kanın ve oksijenin gitmesini sağlayan bu meyve içerdiği demir sayesinde oldukça zengindir. Çilek bu özelliklerinin yanında yoğurt ile birlikte tüketildiğinde oldukça doyurucu bir besin olmakla birlikte tokluk hissi de vermektedir. Bunun yanında yan karın bölgesinde yer alan yağların da eritilmesine yardımcı olmaktadır. Kasları güçlendiren bir besin olan çilek spor yapan kişiler tarafından ve vücut geliştirme ile ilgilenen kişiler tarafından da tüketilmektedir.

Yoğurt: Yoğurt içerisinde bulunan kalsiyum elementi sayesinde potasyum gibi etkili bir madde olarak metabolizmanın hızını artırıyor. Bununla birlikte vücudun kısa sürede yağlardan kurtulmasını sağlıyor. Vücuttaki zararlı toksinlerin de atılmasını sağlayan yoğurt vücut içerisindeki düzeni sağladığı için metabolizmanın %15 oranında çalışmasına da etki ediyor. Yoğurt içerisinde bulunan probiyotik mikroorganizmalar sayesinde de sindirimi kolaylaştırarak yenilen besinlerin kısa sürede sindirilmesine de yardımcı oluyor. Metabolizmanın yavaşlamasına ve kilo almaya neden olan insülin direncini de ayarlayan yoğurt bu tür hastalıkları olanların kilo vermesine de yardımcı oluyor. Yoğurt ayrıca ödem sökücü bir besin olmasından dolayı yağların arasına biriken ödemlerin atılmasını da sağlıyor.

Yeşil Çay: Yağlar vücut içerisinde bağırsaklar tarafından emilmeye başlarlar. Bağırsakların yağları emmesi ile birlikte karın bölgesinde bir yağlanma meydana gelir. Yeşil çay ise bağırsakların yağları emmesine engel olarak direk dışarı atılmasını sağlıyor. Günde 3 bardak yeşil çay tüketen kişilerin metabolizmaları hızlanmakta ve bölgesel olarak zayıflamaya başlamaktadırlar. Ayda 2 kilo kadar zayıflamaya da yardımcı olan yeşil çayın fazla tüketilmesi de zararlı olabilmektedir.

Turunçgiller: Greyfurt ve limon yağ yakıcı özelliğe sahip besinlerdir. Bununla birlikte mandalina, turunç, portakal gibi meyvelerde yağ yakıcı özelliğe sahiptirler. İçerilerinde bol bol C vitamini bulunan bu meyvelerin tüketilmesi sonucu yağların büyük bir kısmı ortadan kalkmaktadır. Uzmanlar greyfurtun günlük olarak alınan yağın 1/4’ünü yaktığını açıklamışlardır. Greyfurt egzersizlerle birlikte tüketildiğinde egzersiz bölgelerinin de erimesini sağlamaktadır.

Tahıllar: Tahıllar kilo vermeye yardımcı olan bir diğer besin grubunu oluşturur. Ancak tahılların etkili olması için beyaz dediğimiz ürünler değil esmer tahıl ürünlerinin tercih edilmesi gerekir. Tahılların içerisinde çok fazla miktarda lif bulunur. Tahıllardaki bu lifler sindirimi zor olan besin grubunda oldukları için daha fazla kalori harcanmasını sağlar. Vücuttaki yağları da eriten tahıllar tok tutucu özelliğe de sahiptirler.

Altın çilek, böğürtlen, kivi, yaban mersini gibi besinlerde hem besleyici özellikte olmaları hem de kilo vermeye ve yağların yakılmasına olan etkileri ile bilinmektedir. Balık gibi proteini yüksek gıdalarında tüketilmesi karın bölgesindeki yağların yakılmasında etkili olmaktadır. Soya sütü ve diğer soya ürünleri de karın bölgesindeki yağların yakılmasında büyük bir etkiye sahiptir. Sadece spor yapmanın da kilo vermeye ve yağların yakılmasına yeterince etkili olmaması nedeniyle beslenme düzeninize bu tür besinleri dahil etmeniz gerekir.

Uzmanlarımızın Önerdiği Göbek Yağlarını Eritme Tavsiyeleri

•    Lifli ürünlerle beslenmeye çalışın. Lifli gıdalar tüketmediğinizde karnınızda şişkinlik meydana gelebilir.

•    Karın bölgenizdeki yağlanma için egzersiz yapmaya özen göstermelisiniz.

•    Brokoli, elma, fasulye gibi ürünlerin tüketimi de karın bölgesinde şişkinliğe neden olabilir.

•    Yaban mersini tüketerek de yağlarınızı yakabilirsiniz.

•    Aralıklı egzersizler yapmanız da kilo vermenize ve yağlarınızın yakılmasında etkili olacaktır.

•    Yürüme, koşma, merdiven çıkma, yüzme, bisiklet sürme gibi egzersizler yaparak kısa sürede kilo verebilir ve yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.

•    Mekik çekmek sadece karın kaslarınızı çalıştırır. Bu nedenle şınav, topla core egzersizleri yapmak ve diğer beden egzersizlerini birleştirmek daha kısa sürede yağlardan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Vücudunuzun çekirdek bölgesi olan karın kısmına yönelik egzersizler yapmak da bu bölgenin düz olmasını sağlayacaktır.

Yorumlar

  1. Çoook teşekkürler çok açıklayıcı yazmışsınız da benim anlamadığım bu yiyecekleri spor yaparken(sıkılaşmak için yapılan spor) yersem hani kilo verdiriyorlar ya yaptığım kasları eritmez dimi o.o

    YanıtlaSil

Yorum Gönder