FİNANSAL PİYASA ÇEŞİTLERİ VE TÜRLERİ NELERDİR?

Yapacağı yatırımın nasıl ve ne zaman olması gerektiğini bilen ve bu konuda detaylı analiz yapan kişilere bilinçli yatırımcı diyoruz.
FİNANSAL PİYASA ÇEŞİTLERİ VE TÜRLERİ NELERDİR?
Bu nedenle eğer bilinçli bir yatırımcı olmak istiyorsanız, detaylı araştırma yapmalısınız. Finansal piyasaların ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmak için mutlaka araştırma yapmak ve işin uzmanları hakkında karşılıklı fikir alışverişi yapmak gerekir.

Bu nedenle finansal piyasaları anlayabilmenin en önemli ayrıntısı araştırma yapmaktır. Fon arz ve taleplerinin karşılaştığı piyasa olarak gösterilen finansal piyasalar günün şartlarına göre değişkenlik gösterir.

Finansal Piyasa Türleri Nelerdir

Finansal piyasa en yalın hali ile fazla parası olan ve paraya ihtiyacı olan kişilerin etkileşime geçmesidir. Bu etkileşim belirli kurallar çerçevesinde olur. Belirli denetim kuruluşları gözetiminde gerçekleşen bu etkileşimin bazı kuralları vardır. Bu iki piyasayı türünü ise birbirinden ayıran özelliğin vade yapısı olduğunu söyleyebiliriz.

Finansal piyasanın iki türü vardır ve özellikleri bu türleri birbirinden ayırmaktadır.

•    Sermaye Piyasası,

•    Para Piyasası ,

•    Para piyasa özelliğine baktığımızda fon arz ve taleplerinin vadesinin 1 yıla kadar olduğunu görüyoruz.

•    Sermaye piyasalarında ise bu durum uzun vade olarak gerçekleşene fon arz ve taleplerinin olduğu piyasalardır.

Finansal piyasaların detayına baktığımızda dünyada teknolojinin gelişmesiyle çok daha farklı bir konuma geldiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte daha geniş kitlelerin zorlanmadan ve kolayca yeni teknoloji de giriş ve çıkış yapabildikleri bir alan haline gelmiştir. Finansal piyasaların etkin bir şekilde kullanılması birey ve de kurumlar için önemlidir.

Finansal anlamda yapılacak olan tüm yatırımların öncesinde yenilikleri takip ederek kendinizi geliştirerek finans piyasasının nabzını çok daha kolay tutma fırsatını yakalayabilirsiniz. Para piyasalarında para fazlası ve ihtiyacı olanların etkileşimleri ile ortaya çıkmaktadır. Piyasa araçları ile gerçekleşen tüm bu hizmetler günümüz şartlarında çok daha detaylı şekilde takip edilebilmektedir.

Hazine bonosu ve diğer bankacılık hizmetlerinin finansal piyasanın birer araçları olarak gösterebiliriz. Sermaye piyasası hakkında daha derin ve teknik bilgileri öğrenerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Bunun için ilgili kaynakları ve alanında uzman kişilerin yorumlarını okumanız yeterli olup, siz de Finansal piyasa en yalın hali ile ve derinlemesine bilgi edinebilirsiniz.

Yorumlar