DÜNYANIN EN HIZLI KARA HAYVANLARI HANGİLERİDİR?

Koşmak hele ki bu koşma işi sebepsizce ve keyifle yapılıyorsa sanırım biz insanlar için çok keyifli bir uğraş. Düşünüyorum da çocukken en sevdiğim oyunların başında kovalamaca gelirdi. İşte bu koşma işini bir de gerçekten çok hızlı yapan kara canlıları mevcut. Peki, dünyanın en hızlı kara hayvanları hangileri diye hiç merak ettiniz mi? Merak edenler için yazdığım bu yazıyı gelin hep birlikte okuyalım.
DÜNYANIN EN HIZLI KARA HAYVANLARI HANGİLERİDİR?
ÇİTA : Dünyanın en hızlı hayvanı olan çita aynı zamanda kedi ailesinin de en hızlı üyesidir. Bir çita saatte 115 km kadar hıza çıkabilmektedir. Tabi bu hızı yakalayabilmek için tırmanma yeteneğinden ve gücünden feragat etmelidir.

AMERİKAN ANTİLOBU : Amerikan antilobunun hızı hemen hemen, saatte 98 kilometreye kadar çıkabilmektedir. Yeni Dünya'daki en hızlı kara hayvanı olduğu tahmin edilmektedir.

AFRİKA ANTİLOBU : Afrika antilobunun hızı yaklaşık değerlerle saatte 80 kilometreye kadar çıkabilmektedir.

ASLAN : Ormanların kralı aslanın hızı yaklaşık saatte 80 kilometreye kadar çıkmaktadır. Zaten aslanlar avlarını bu hızı kullanarak yakalamaktadırlar.  Ama şunu belirtmek de fayda var avlanma işini genel olarak dişi aslanlar yapmaktadır.

THOMSON CEYLANI : Thomson ceylanının hızıda yaklaşık olarak  saatte 80 kilometreye kadar çıkmaktadır. Yalnız bu hayvanlar hızlarını çok daha uzun süre koruyabilmektedirler.

AT : İnsanların sadık dostları olan atların hızı hemen hemen, saatte 75 kilometreye kadar çıkmaktadır. Ayrıca atlar çok iyi uzun mesafe koşucusudurlar. Fakat bu cinslerine göre değişkenlik göstermektedir.

AFRİKA YABAN KÖPEĞİ : Saatteki hızları 71 km kadar çıkan bu köpekler hızlarını ve kurnazlıklarını kullanıp takım olarak avlanırlar.

AMERİKAN GEYİĞİ : Saatte 71 km’ye kadar çıkabilen hıza sahip olan Amerikan geyikleri aynı zamanda geyik benzeri hayvan türleri arasında en büyük ikinci memelidir.

KIR KURDU : Tavşan gibi küçük memelileri avlayan bu hayvanın hızı  yaklaşık olarak, saatte 68 kilometreye kadar çıkabilmektedir.

GRİ TİLKİ : Gri tilki de tıpkı kır kurdu gibi tavşan avlayan bir hayvandır. Hızı saatte 66 kilometreye kadar çıkabilen bu hayvan hayatta kalmak için, sebze de yiyebilir.

SIRTLAN : Sırtlanın hızı yaklaşık olarak saatte 71 kilometreye kadar çıkabilmektedir. Sırtlanlar kurnazlıklarını ve hızlarını kullanarak, bir takım halinde avlanırlar.

ÇAKAL : Etçil olsalarda yerine göre her bulduğunu yiyerek hayatta kalmayı başaran çakallar  yaklaşık olarak, saatte 68 kilometreye kadar çıkabilmektedir.

ZEBRA : Bir zebranın hızı hemen hemen, saatte 64 kilometreye kadar çıkabilmektedir.

YABAN EŞEĞİ : Moğolistanda yaşayan  yaban eşeği türünün  hızı yaklaşık olarak, saatte 64 kilometreye kadar çıkabilmektedir.

GREYHOUND TAZISI : Bu tazı cinsinin  hızı yaklaşık olarak, saatte 62.5 kilometreye kadar çıkabilmektedir.

TAZI : Genel olarak bir tazı saatte 58 kilometreye kadar çıkabilmektedir.

TAVŞAN : Bu küçük sevimli hayvan saatte 56 kilometre hız yapabiliyor.

MULE GEYİĞİ : Mule geyikleri de tıpkı tavşanlar gibi saatte 56 kilometre hız yapabiliyor.

REN GEYİĞİ : Ren geyikleri  saatte 52  kilometre hız yapabiliyorlar.

ZÜRAFA : Bir zürafanın hızı yaklaşık olarak, saatte 52 kilometreye kadar çıkabilmektedir.

Yorumlar