Dionea Bitkisinin Özellikleri Nelerdir

Dionea (Dionaea muscipula)Bitkisinin Özellikleri

Sinekkapan bitkisi (Dionaea muscipula), "Venüs Sinek Kapanı" adıyla da anılan, ABD'nin güneydoğusundaki turbalıklarda yetişen böcekçil bitkidir.

Sinekkapanın rozet biçiminde yayılmış 4 ile 8 yaprağı ve şemsiyemsi beyaz çiçeklerle son bulan bir sapı vardır. Her yaprağın ayası uca doğru ip gibi uzar; bunun iki yanında bir menteşenin iki kanadı gibi bakışımlı ve yassı iki lop bulunur. Lopların kenarları kıllarla çevrilidir. Üst yüzlerinin ortasına doğru en küçük temasa bile duyarlı, üç sert kıl bulunur; bir böcek bu kıllardan birine bir kez dokunursa kapan kapanmaz. Bir kıla dokunduktan sonra baska bir kıla, veya 20 saniye içinde tekrar aynı kıla dokunursa kapan menteşemsi iki kanadı harekete geçerek üst üste gelir ve kenardaki kıllar birbirine girerek hayvanı içeriye hapseder. Bunun amacı yanlıs alarmları önlemektir. Tuzagin disleri aralık kalacak sekilde kapanır. Büyük böceklerin kaçısı engellenirken, küçüklerin kaçmasına izin verilir. Bu aslında bitkinin yararınadır çünkü bir kapan yalnızca 3 kez tuzak kurabilir ve bu yüzden büyük avlar beklemek daha mantıklıdır. Yaprağın üzerinde bulunan çok sayıda küçük salgı bezi, proteolitik, asitli bir özsu salgılar ve bu sıvı, böceği öldürerek yumuşak kısımlarını eritir, bitki bu erime ürününü soğurur ve tuzak birkac hafta sonra tekrar açılır. Kuruyan kapanların bitkiye zarar vermemesi icin kesilir. Her kapanın sadece bir kerelik ömrü yoktur. Yagmur suyundan etkilenmezler. Yanlışlıkla kapanan kapanlar yaklaşık yarım saatte açılır. Bitkinin üzerinde geliştiği turbalı toprakların azot eksikliğini gidermek üzere bu şekilde elde edilen azotlu besinleri kullandığı sanılmaktadır, ama bu kesin bir olgu değildir.

Bu bitkilerin gerçekte var olduğu pek çok insan tarafından bilinmemekte ama bu canlılar gerçekten vardırlar. Özellikle de Amerika Birleşik Devletleri’nde ki Kuzey Carolina eyaletinde ki bataklıklarda yaşayan dionea bitkisi, böceklerle beslenen bitki türlerinin en çok görülen türüdür. Rozet şeklinde yerleşmiş eklemli
yapraklarının tam ortasında menteşe görevi gören bir damar yer almaktadır. Yaprağın ortasında bulunan üç adet dikenden herhangi birine, bir canlı özellikle de böcek dokunduğu zaman, bu var olan menteşe sayesinde yaprağın iki parçası birbirine doğru kapanır ve böceği içeride hapseder. Bu şekilde içeride hapsolan böceğin kaçma ihtimali sıfırdır.

Dionea, böceği yakaladığı zaman kendi öz suyundan bir sıvı salgılar, salgılanan bu sıvı içerisinde var olan asitler çok kısa süre zarfında böcekleri sindirir. Bitkinin hazmını kolaylaştırır. Bu sindirme işlemi birkaç gün devam etmektedir. Dionea, sindirme süresince böceğin sadece etli kısımlarını sindirmektedir. Geri kalan kısımları sindirme işleminin ardından yaprak yeniden açıldığında dışarı bırakılır ve yeni avların gelmesi beklenir. Dionea yanlışlıkla kapanırsa yarım saate kadar tekrar kapanlarını açmaktadır. Bu bitkiye en yakın tür de Avrupa’da yaşamaktadır ve adı da “Drosera”’’dır.

Günümüzde hem süs amaçlı, hem de çevremizde bizleri rahatsız eden böceklerden doğal yollardan kurtulmak için insanlar evlerinde saksılarda dionea yetiştirmekteler.

İyi Günler Dileğiyle Lütfen Yorum Eklemeyi Unutmayınız Fikirlerinizi Bizimle Paylaşınız Saygılar Bilgi Dünyası.

Hiç yorum yok