DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN YİYECEKLER

Hayatımızı devam ettirebilmek için en temel ihtiyaçlarımızdan birisi beslenme ihtiyacıdır. Bunu insanoğlu dünyaya geldiği ilk zamanlardan beri bir şekilde karşılamaktadır. Günümüzde de değişen koşullar, yaşayış biçimleri beslenme alışkanlıklarında hem iyi hem de kötü yönde değişiklikler yapmaktadır. Evet, yediğimiz besinlerle karnımızı doyuruyoruz ama bu besinler ne kadar yararlı ve zararlı. Bugün size kısaca zararlı olan besin kaynaklarından bahsetmek istiyorum. Nedir bu zararlı veya dikkat edilmesi gereken yiyecekler,
DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN YİYECEKLER
Hazır Salatalar:
Aslında salata denildiğinde nasıl zararlı olabilir ki diye düşünebilirsiniz. Bir bakıma haklısınız da eğer ki taze olarak mevsime uygun yeşillikler kullanılarak yapılıyor ve üzerine ilave soslar dökülmüyorsa bu salata herhangi bir risk taşımaz. Fakat günümüz de fast-food tüketme alışkanlığının giderek artmasından kaynaklı orada tüketilen dondurulmuş ürünlerle yapılan salatalar için risk taşımıyor ibaresi kullanmak mümkün değildir. Bu salatalar genel olarak yanlarında mayonez, krema, peynir gibi ürünlerle servis edilirler ve kalorileri oldukça yüksektir. Ayrıca bu ürünlerin besin değerleri de oldukça düşüktür. Bu nedenle yediğimiz her salatanın taze ürünlerle yapılmış olmasına ve içinde herhangi bir ek madde içermediğinden emin olmak sağlığını için oldukça yararlı olacaktır.

Glütensiz Atıştırmalıklar:
Glütensiz gıdalar çölyak hastaları ve glüten duyarlılığı olan kişiler için özel olarak hazırlanmış gıdalardır. Bu kişiler herhangi bir sindirim bozukluğu yaşamamak için glütenden kaçınmaları gerekmektedir. Son dönemde ülkemizde de glütensiz gıdalar marketlerdeki raflarda yerlerini almakta. Hatta birtakım fırınlar bu tür ürünlerden de yapmaktadır. Fakat bu atıştırmalıklardan fazla tüketmek de içinde bulunan şeker nedeniyle bize fazladan bir kalori sağlayacağı için kilo almanıza neden olabilir. Bu nedenle bu gıdaları tüketirken sınırı korumak önemlidir.

Tam Tahıllı Ekmek:
Son dönemlerde hepimizin duyduğu ve daha sağlıklı olduğunu düşündüğü tam tahıllı ekmek kesinlikle hiç tartışmasız beyaz unla yapılan ekmekten çok daha sağlıklıdır. Fakat burada dikkat etmemiz gereken bu ekmeğin yüzde yüz olarak buğdaylı yapılıp yapılmadığına dair bilgi almak önemlidir. Bu tür ürünlerin arka taraflarında genelde üretim oranlarına dair bilgi paylaşımı yapılır. Çünkü çoğu kez nu ürünlerde ne yazık ki zenginleştirilmiş buğday unu terimi kullanılır bu ifade de bu ürünün aslında beyaz unla yapıldığını göstermektedir. Bu durum aynı şekilde kepekli ekmek içinde böyledir. Onlarda da yine kullanılan kepek oranının ne kadar olduğu konusunda bilgi almalısınız. Aksi takdirde kendinizi kandırmış olursunuz. Yine belirtmek istediğim bu konuda ki yapılan diğer yanlışta kepekli veya tam tahıllı diye ne kadar yersem yiyeyim bir şey olmaz düşüncesidir. Hâlbuki bu yanlış bir kanıdır. Beyaz ekmekten daha sağlıklı olsalar da fazla tüketmek doğru değildir.

Kepekli Çörekler:
Kepekli çöreklerde de durum aynı kepekli ekmeklerde olduğu gibidir. Kepekli nasıl olsa bir şey olmaz diye tükettiğimiz çöreklerin içinde unun dışında şeker, yağ ve meyve gibi ilave ürünler bulunmaktadır. Bu ilave ürünler fazlasıyla kalori içermektedir.  Bu nedenle bu ürünleri tüketirken de bu faktörü göz önüne alarak tüketmemizde fayda vardır.

Vitaminli Sular:
Son dönemlerde hayatımıza giren ürünlerden bir tanesi de vitaminli sulardır. Özellikle gençler arasında çok tüketilmektedirler. Bunun sebebi de bu ürünler deki vitamin takviyesi söylemi nedeniyledir. Bu doğru da olabilir. Ama burada bizi bekleyen tehlike bu ürünlerin içinde bulunan şeker miktarıdır. Bu nedenle sürekli bu ürünlerden tüketmek vücudumuza yarardan çok zarar sağlayacaktır. Özellikle diyabet hastalarının bu ürünlerden kesinlikle uzak durmaları gerekir.

Sporcu İçecekleri:
Sporcu içecekleri de tıpkı vitamin suları gibi içinde tatlandırıcı bulundururlar. Bu nedenle çok fazla tüketmek sağlımız için zararlıdır. Bu ürünlerden sürekli tüketmek diş minesine ve bağırsaktaki faydalı enzimlerin yok olmasına neden olmaktadır.

Fırınlanmış Cips:
İşte yine ben normal cips yemiyorum fırınlanmış yiyorum diyerek kendimizi kandırdığımız diğer bir ürün de cipslerdir. Evet, belki normal cipslere göre daha az kalori içerirler ama bu onları masum yapmaz. Cips yerine farklı atıştırmalıklar tercih etmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

Paketlenmiş Fındıklar:
Fındık protein değeri ve yağ oranı oldukça yüksek bir gıda maddesidir. Fakat bu yararlı olan besin kaynağının da fazlaca tüketilmesi zararlıdır. Ama yarar sağlayan fındıklar tuzsuz ve kavrulmamış olanlardır elbette ki paketlenmiş soslanmış ve tuzlanmış halde satılan fındıkların yararı olmadığı gibi zararları söz konusudur.

Smoothie:
Son dönemde özellikle yaz aylarında çok fazla tüketilen içeceklerden biri de smoothiedir. Aslında bu içecekler bir zamanlar evde annelerimiz tarafından hazırlanırdı. Ve o dönemler gayet zararsız ve sevimli olan içecekler fast food zincirleriyle birlikte içlerine karıştırılan dondurulmuş meyveler ve tatlandırıcılar yüzünden bir anda yüksek kalorili zararlı içeceklere dönüşmüşlerdir.

Son olarak belirtmek isterim ki bu zararlı ama lezzetli atıştırmalıklardan asla yemeyiniz diye bir şey söylemiyoruz. Elbette ki zaman zaman ufak kaçamaklar olabilir. Bizim zararlı olduğunu belirtip yapılmamasını dilediğimiz şey düzenli tüketilmeleri halindedir.

Yorumlar