Çinko Fazla Alınırsa Ne Olur? Çinko Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Çinko nedir: Vücudumuzun ihtiyaç duyuduğu minerallerden biriside çinko mineralidir. Vücuda ne kadar vitamin ve amino asitler alınsada mineral olmadan fayda sağlamz bu yüzden mineral alımına dikkat edilmesi gereklidir.
Çinko Fazla Alınırsa Ne Olur? Çinko Zehirlenmesi Belirtileri
Çinko eksikliği sonucu bağışıklık sitemi zayıflar, cilt yaraları iyileşmez ve vücut hücre üretimi yapamaz. Enzim üretimi için çinko önemlidir çünkü yaklaşık 300 temel enzimi üretmek için çinko minerali gereklidir.

Çinko minerali vücudun bütün organlarında, dokularda ve sıvılarında bulunur. Protein olarak önemli yapıya sahiptir. Yani kısaca çinko eksikliği veya çinko fazlalığı vücutta kendini belli eder 300 den fazla enzimin ihtiyacını gideren mineraldir.

Peki çinko fazla alınırsa ne olur?

Vücut için 40 miligramdan fazlası zararlıdır. Çinko fazlalığı bakır ve demir minerallerini azaltmakta ayrıca enzimleri azaltması sonucu ortaya bağışıklık sisteminin güçünü kaybetmesine ve zayıflamasına neden olmaktadır. Çinko fazlalığı zararlı olduğu için doktor kontrolünde alınmalıdır.

Çinko fazlalığı belirtileri

Yüksek ateş, titreme, ağızda metal tadı, ishal, kusma, mide ağrısı, halsizlik, baş dönmesi, bulantı, hazımsızlık, öksürük ve boğazda şiddetli tahriş hissi başlıca belirtileridir. Ayrıca gözlerde ve vücudunda sarılık görülebilir. Saymış olduğumuz bu belirtiler çinko doz aşımı yapıldığında görülen başlıca belirtilerdir. 

Uzun süre aşırı miktarda çinko alınması burundaki sinir reseptörlerine zarar verir sonucunda ortaya koku kaybı çıkmaktadır. Çocuklarda ise anemi ortaya çıkar iyi kolesterolü azaltır. Aşırı olmamak kaydıyla günlük çinko minerali alınmalıdır.

Fakat fazla çinko alımı zehirlenmelere yol açabilir. Evet çinko zehirlenmisi iki ayrılmaktadır bunlar akut ve kronik olarak isimlendirilmektedir.

-Akut çinko zehirlenmesi belirtileri 30 dakika içinde mide bulantısı ve baş ağrısı görülmesi gibi belirtiler ortaya çıkar.

-Kronik çinko zehirlenmesi belirtileri ise kronik öksürük, ateş ve nöbetlerle kendini gösteren belirtiler ortaya çıkar.

Çinko zehirlenmesi tedavisi

Aşırı doz alan kişide belirtiler görüldüğünde ilk yapılması gerek kişiye su yada süt içirmektir. Soğuk su ilede yıkanabilir fakat belirtiler görüldüğünde doktora gidilmesi daha önemlidir ilk etapta evde su içirilerek mudahale edebilirsiniz fakat zehirlenmenin ilerlemesine siz müdahale edemezsiniz ancak hastaneye giderek doktorunuz size gereken tedavi yöntemini uygulayacaktır.

Yorumlar