BU BESİNLER CİLDE İYİ GELMİYOR!

Uzmanlar bizleri bir çok şeyde uyardığı gibi cilde iyi gelmeyen besinler içinde uyarmaktadır. Genelde kızarmış gıdaların cilde zararları olduğu bilinir fakat bilmediğimiz bir çok yiyecekler cilde olumsuz etki yapmaktadır. İsterseniz cilde iyi gelmeyen besinlerin bazılarına bir göz atalım.
BU BESİNLER CİLDE İYİ GELMİYOR!

Cilde iyi gelmeyen besinler

Alkol alımı cildin erken yaşlanmasına neden olacaktır. Alkol cildi nemsiz bırakarak cildin kurumasına neden olmaktadır. Eğer alkol tüketiyorsanız alkolün sağlık açısından daha bir çok zararları olduğunu söylemekte fayda var sanırım.

Kahve tüketimi vücutta bulunan kortizol miktarını arttırması sonucu cildin erken yaşlanmasına neden olmaktadır. Günde sadece 2 ya da 3 fincan kahve tüketiyorum diyorsanız cildin yaşlanmasına yeterli olduğnu bilmelisiniz. Ayrıca kafein cilt kuruluğuna neden olarak cilde zarar vermektedir.

Süt tüketimi aşırıya kaçıldığında vücutta sebum üretimi artar bu nedenle ciltte istenmeyen aknelere dönüşerek ciltte akne sorunu ortaya çıkar. Aşırı süt tüketiminden kaçınılması gerektiğini belirtmek isterim.

Aşırı tuz alımı ciltteki dokuları şişirerek ciltte ödemli bir görünüme neden olur. İyotlu tuzun cilde zararlı olduğunu bilmeliyiz bu nedenle yemeklerimize daha az tuz atarak tuzun zararlarından azda olsa kurtulabiliriz.

Kola gibi şekerli meşrubatlar kandaki şeker seviyesini artırır bu nedenle akne ve cilt kuruluğuna neden olur. Gazlı içecekleri sık sık tüketiyorsanız bu alışkanlığı hafta ya da aylara yayın aksi halde cildinize zarar vereceksinizdir.

İçeriğinde glutenden zengin besinler barındıran gıdaları tüketmek cilt kuruluğu ve sivilcelere neden olur. Ayrıca bir çok cilt sorununa neden olduğu gibi yan etkileride fazladır.

Aşırı çikolata ve şeker tüketimi tıpki aşırı süt tüketimi gibi vücudun sebum üretmesine neden olur. Ayrıca cilde parlaklık veren ve genç görünmesini sağlayan kolajen ve elastini etkiler. Her ne kadar şeker ve çikolatadan uzak durulması zor olsada en azından aza indirmek gerekir.

Cilde zararlı yiyecklerin bazılarını saydık fazla detaya girmeden anlatmış olduk sizlerde cildinizin sağlıklı ve pürüzsüz olmasını istiyorsanız uzmanların bu uyarılarına kulakverin derim.

Yorumlar