BAKÜ NASIL BİR ŞEHİRDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Azerbaycan başkenti olan Bakü hem ticari hem de kültüre açıdan oldukça önemli bir yere sahiptir. Bakü hazar Denizinin batısında yer almakta ve liman kenti olarak bilinmektedir.
BAKÜ NASIL BİR ŞEHİRDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Bakü’nün tarihinin çok eski zamanlara dayandığı bilinmektedir M.S. 11 Yüzyılda başkent olmuştur. 1920 de sonra ise Azerbaycan’ın başkenti olarak günümüze kadar gelmiştir. Bakü Azerbaycan Türklerin çoğunlukta olup Rus ve Ermeni nüfus miktarı oldukça azdır. Bünyesinde birçok üniversite bulunduran Bakü genellikle petrol ve kimya sanayi üzerine araştırmalar yaparak eğitim vermektedir.

Bakü’de Kültür Nasıldır?

2000’lı yıllardan sonra Bakü’de birçok tiyatro, kütüphane, sinema ve sergi salonları bulunmaktadır. Kültüre ve kültürleşmeye oldukça fazla önem verilmektedir. Şehir eğlenceleri ve gece hayatı oldukça hareketli geçmektedir.

Birçok restoran ve inşa edilen değişik yapıda binaları ile dikkat çekmektedir. Bakü’de bulunan milli kütüphane de yaklaşık 5 milyona yakın kitap bulunmaktadır. Orta cağ ve antik çağları anlatan pek çok eser sunulmaktadır.  Günümüzden yaklaşık 6 yıl önce 2012 yapılan Eurovision şarkı yarışmasına ev sahipliği yaptığı tarihten günümüze birçok değişiklik yapılarak günümüzde turist akınına uğrayan bir şehir haline gelmiştir.

Bakü’de Gezilecek Turistlik Mekânlar

Ticaret dışında turistlik bir şehir olan Bakü’de gidildiğinde görülmesi gereken yerin arasında ilk sırada bulunan Kız kalesi olarak bilinen yerdir. Kız kalesi Azerbaycan’ın simgesi haline gelmiştir.

Hazar denizinin hemen kıyısında bulunan kız kalesinin hangi tarihte inşa edildiği bilinmiyor bereketi simgelediği idea edilen kız kalesi yapıldığı tarihten itibaren el değmeden günümüze kadar gelmiştir. Kız kalesi 09.00 ve 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Haftanın 7 günü açıktır.

Bakü’de kesinlik ziyaret edilmesi gereken bir diğer yer ise: Şirvanşahlar sarayı olarak bilinir. 15 yüzyılda yapılarak günümüze kadar gelmiştir. 1964 yılından itibaren müze olarak kullanılan Şirvanşahlar sarayı ziyaretleri haftanın 7 günü saat 10.00 ila 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Kesinlikle görmeden gitme denilebilecek kadar güzel olan Ateşgâh bir Mecusi tapınağı olarak bilinen Ateşgâh ateş mabedi olarak bilinir. Doğal gazın dışarıya çıktığında oluşan ateşler mabedi daha görünür ve anlamlı kılmaktadır.

Yorumlar

  1. Bakü güzel ve ucuz bi şehir duyduğuma göre. Geceleri daha muhteşem oluyor. Elektrik parası vermediyinden sabaha kadar ışıklar yanıyor. Yani her yer ışıl ışıl oluyor.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder