BACAKLAR VE AYAKLARDA ZAYIF KAN DOLAŞIMI NEDENLERİ

Vücudun sağlıklı devam etmesi için kan dolaşımı normal seviyelerde ilerlemesi gerekir eğer kan dolaşımında zayıflık var ise bu demektirki sağlık sorunları başlamış ve çeşitli sebeplerden dolayı bacaklar ve ayaklarda zayıf kan dolaşımana neden olarak hayatı olumsuz etkiler.
BACAKLAR VE AYAKLARDA ZAYIF KAN DOLAŞIMI NEDENLERİ

Ayaklarda zayıf kan dolaşımı genelde yaşlılarda görülür fakat çocuklarda da konjenital kalp kusurları olması durumda çocuklarda da görülebilir.

Peki zayıf kan dolaşımının nedenleri nelerdir?

Zayıf dolaşıma neden olacak çeşitli faktörler bulunmaktadır yaşam tarzı ve tıbbı fökterler olabilir. Yaş ilerledikce bazı sorunlar daha çok belirginleşmeye başlar. Çevremizde bir çok yaşlı kişi bacaklarında rahatsızlık olduğunu belirtir bunun nedeni ise yaş ilerlemesidir. Fakat periferik arter hastalığıda ayaklardaki dolaşım yetersizliğinin nedeni olabilir.

Diğer adıyla periferik vasküler hastalığı beyine uzak olan büyük arterlerin tıkanması ya da daralması sonucu bacaklarda ve ayaklarda görülür.

Farklılık gösteren periferik damar hastalığının sebepleri fakat en belirgin ve yaygın nedeni aterosklerozdur. Damar duvarlarının daralmasına neden olan ateroskleroz yağ türevine neden olan kolestrol gibi maddeler neden olmaktadır.

Kan akışı, kan damarlarının tıkanması ve kan pıhtısı gibi durumlara inflamatuar denir ve bu sonuclara neden olabilir. Ayrıca dolaşım yetersizliğine tiroid bozuklukları, karaciğer hastalıkları, böbrek sorunları, raynaud hastalığı ve varis gibi sağlık sorunlarıda neden olabilir.

Sigara kullanımı, egzersiz azlığı, hamilelik ve aktif olmayan yaşam tarzı gibi nedenler ateroskleroz periferik arter hastalığına neden olabilir.

Zayıf kan dolaşımın belirtileri

Ayaklarda ve bacaklarda zayıf kan dolaşımının belirtileri ise kramplar, bacaklarda ve ayaklarda ağrı kaslara zayıf kan akışı gitmesi sonucu gerçekleşir.

İlerleyen vakalarda ağrı ve kramplar dinlenme esnasında uykuda da görülmeye başlamaktadır. Hareketsiz zamanlarda da semptomlar görülmektedir. Ayrıca şişme ve ayaklarda soğukluk yaşanmaktadır. Kasların çalışmasını engelleyen gerekli kan akışı olmadığı için bu sorunlar ortaya çıkar. Ayaklardaki soğukluk ise hareketsiz kalındığında ya da gece yatmadan önce, bazı gıda tüketiminden sonra görülebilir.

Kan pıhtısı oluşumu kan akışının gerçekleşmemesi sonucu ciddi bacak ağrıları ortaya çıkar. Ayrıca iyileşmeyen yaralar, kesikler ve bacaklar mavimsi renge dönüşebilir. Yorgunluk sık sık bu belirtilere eşlik edebilir yani anlayacağınız bir çok neden ayaklarda ve bacaklarda zayıf kan dolaşımına sebep olabilir.

Eğer ayaklarınızda ve bacaklarınızda anormal değişiklikler hissediyorsanız mutlaka tedavi için doktora başvurmalısınız. En iyi tedavi yöntemi doktora gitmek olacaktır.

Yorumlar