ANGIT (ANGUT) KUŞUNUN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Yabani bir kuş olan angut kuşu tip olarak kazı andırmaktadır. Beyaz başlı ve kahverengi gövdeye sahiptir. Evcilleştirilebilen bu kuş cinsi dış görünüş olarak kazdan bir farkı yoktur. Angut kuşları 55-70 cm boyunda olmakla birlikte kanat boyları oldukça uzundur kanat boyları 140 cm bulabilmektedir. Yaşam alanları Dünyanın her tarafına dağılmış bulunmakla birlikte Güney Avrupa’da ve Hindistan, Çin taraflarında daha yoğun görülmektedir.
ANGIT (ANGUT) KUŞUNUN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Erkeklerin boyun bölgesinde siyah halka bulunan Angut kuşlarının dişilerinde ise boyun bölgeleri beyazdır. Evcilleştirilebildiği için kafeste bakılabilen nadir yaban kuşlarındandır.

Hayat Evreleri

Angıt kuşuna bakacak olursak son derece sevimli ve sempatik bir kuş türüdür. Angıt kuşu sadakati ile insanların dikkatini çekmiştir. Hayatta tek eşli tek hayvandır denilebilir. Eşlerine muhteşem bir bağlılık gösterirler. Bu bağlılıkları sadece yaşamlarında değil ölümlerinde de böyle devam etmektedir. Angıt kuşları hayatları boyunca bir eş edinirler.

Ömürleri dolan ve ölen eşin arkasından yas tutarak ömür boyu başka bir eş daha edinmezler ve ölen eşlerinin yasını tutarlar. Angıt kuşu çoğu zaman kayalıklara ve su bölgelerine yakın yerlere yuva kurarlar ortalama on yumurta yumurtlarlar. Angut kuşunun kuluçka süresi 28 gündür.

Angut İsmi Nereden Gelmektedir?

Bu kuşlar halk arasında da kullanılmakta olan "angut" kelimesinden adını alırlar. Angut neden deniyor gelin beraber bakalım. Angut kuşları havada rüzgarı arkasına alarak uçarlar ve dengelerini sağlamları pekte kolay olma bu sebeple yere inişlerinde denge problemi yaşarlar. Angut kuşları bu denge probleminden dolayı yere inerken takla atarlar ve bu kuş türüne bu sebepten dolayı angut kuşu denilmiştir.

Mitolojik Olarak Kullanılması

Angut kuşları mitolojide önemli bir yere sahiptir. Tibet ve Moğolistan civarında kutsal kabul edilmiş ve mitolojilerine de girmiştir. Dünyada eşine sadakatinden dolayı ve tek eş ile hayatını devam ettirdiği için sadık kuş olarak anılan Angut kuşu sevgi ve Aşkı simgeler nitelikte bir boyut kazanmıştır. Ülkemizde ise genelde halk arasında argo manasına gelen bir statü kazanmıştır. Angut kuşu özellikle Slavlarda da büyük bir önem arz etmektedir.

Yorumlar