VEBA HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ VE TADAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Diğer bir adı da “Kara ölüm “olan veba hastalığı dünyanın en kötü hastalıkları arasında kabul edilen bulaşıcı bir hastalıktır. Vücuda zarar veren yersinia pestis adlı bakteri yüzünden ortaya çıkan ve birçok çeşidi olan hastalığın genel adına “Veba “denilmektedir.
VEBA HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ VE TADAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?
Hastalık bulaşıcı ve öldürücü olmasının yanı sıra son derece acı verici bir hastalıktır. Ve hastalığın tedavisi için öncelikle hastalığa sebep olan ve vücutta sinsice yayılan mikrobun tespit edilmesi gerekmektedir. Bu tespit edilemezse hastalığın tedavisi mümkün değildir.

Daha öncede bahsettiğim gibi kara ölüm adıyla bilinen hastalık çok eski çağlara kadar dayanmaktadır. Hatta orta çağda 1347 ile 1353 yılları arasında Avrupa’da ortaya çıkmış ve Avrupa nüfusunun büyük bir bölümünün yok olmasına sebep olmuştur. Şöyle ki bu yıllarda 130.000bin kişilik nüfusa sahip Venedik’in hastalık sonrasında nüfusu 70000 bine kadar düşmüştür.

Hastalığın olduğu dönemde Avrupa’da çok fazla fare ölümü olmuş. Ve farelerle temas eden insanların bu hastalığa yakalanıp ölmesi sonucu hastalığın farelerden bulaştığı düşünülüp farelere adeta savaş açılmıştır. Fakat araştırmalar sonucu aslında hastalığa farelerin değil bir pirenin neden olduğu ortaya çıkmış farelerinde bu hastalığın bir kurbanı oldukları tespit edilmiştir.

Bu nedenle tarihte fare ölümlerinin başlaması hastalığın ortaya çıkmasının da bir işareti olarak da kabul edilmiştir. Hastalık kendisini Bubonik, Pnömatik, Septisemik ve Gastro-intestinal adıyla anılan dört şekilde göstermektedir. Ama bunlardan hıyarcıklı veba adıyla da bilinen buponik veba en yaygın olarak görülenidir. Hastalığa sebep olan bakteri vücuda girdikten sonra üç ile sekiz gün arasında kendini göstermeye başlar.

Veba hastalığının en yaygın belirtileri

•    Yüksek ateş,
•    Baş ağrısı,
•    Burun kanaması,
•    Kasık ağrıları,
•    Üşüme duygusu,
•    Halsizlik,
•    Ağızdan kan gelmesi,
•    Deri lekelenmeleri,
•    Bubo olarak bilinen lenf bezi şişmeleridir.

Hastalığın tedavisi

Günümüzde artık tedavisi mümkün olan bir hastalık haline gelen hastalık modern antibiyotiklerle tedavi edilir aşamaya gelmiştir. Gelişmiş ülkelerin çoğunda artık ortadan kalkmış gelişmekte olan ülkelerin ise nerdeyse çoğunda hiç görülmeyen hastalık Afrika ve Asya kıtalarında halen görülmektedir.

Hastalığa neden olan bakteri vücuda ilk girdiği andan itibaren zarar vermeye başlamaktadır. O nedenle hastalığa sebep olan bakterinin neden olduğu belirtile ortaya çıkar çıkmaz hemen doktora başvurulmalıdır. Çevre sürekli temiz tutulmalı hasta olan kişilerden ve hayvanlardan temastan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Modern antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Gelişmiş ülkelerin tamamında ve gelişmekte olan ülkelerin pek çoğunda ortadan kaldırılmış olmasına rağmen Asya ve Afrika kıtalarının bazı bölgelerinde hâlen görülebilmektedir.

Yorumlar