Sarıca Arılarının Özellikleri Nelerdir

Sarıca Arıları Nasıl Canlılardır
Sarıca Arıları;Geniş, gürbüz etkileyici gözükürler ve dikkate değer iğneleri vardır. Fakat agresif olmadıkları için çiçek özsuyunu emerken yakın mesafeden güvenle seyredilebilirler yinede dikkatli olunmalıdır huylanırsa saldıra bilir.
Yaygın Adı: Sarıca Arıları
Familya: Scoliidae
Alt takım: Apocrita
Takım: Hymenoptera
Tür Sayısı: Yaklaşık 300 (A.B.D.’de yaklaşık 20)
Boyutları: 13 mm-6 cm arasında.
Sarıca Arılarının Fiziksel Özellikleri

Sarıca Arıları

Genelde geniş, irice ve tüylü eşek arılarıdır; renkleri genelde siyahla işaretlenmiş kahverengi, turuncu veya sarıdır; iki cins de tam kanatlı ve dişi duyargaları 12 segmentli, erkek duyargaları 13 segmentli, ön kanatların dış kesimlerinin dalgalı bir görünümü vardır.
-Alışkanlıkları: Yetişkinlere parlak güneşli günlerde sıklıkla çiçeklerin üstünde rastlanır; larvaları yerin altındaki kınkanatlı larvalarının üstünde yaşar.
-Yaşam Çizgisi: Erkekler dişilerden epeyce küçüktür; erkek ve dişilerin “çiftleşme dansı” vardır; dişiler yeri kazarak larvalarını kınkanatlı larvaları üzerine bırakır.
-Beslenme Tarzı: Yetişkinler çiçek özütüyle; larvalar kınkanatlı larvalarıyla beslenir.
-Yaşam Alanı: Açık kırsal bölgelerde, çayırlar, dağlık bölgeler, sahil kumu birikintilerinde, bahçelerde ve ağaçlık alanların kenarında yaşarlar.
Yeryüzündeki Dağılımı: Esasen dünyanın sıcak kesimlerinde; Kuzey Amerika’da Kanada’nın güneyine kadarki kısımda.
Kuzey Amerİka sarıca arıları Avrupa’daki eşdeğerlerine göre daha küçüktürler. Kuzey Amerika bokböceği avcısı arılar Campsomeris pilipes gibi bazı türler aynı sarı-siyah çizgili deseni taşıdıkları için Vespula sarı ceketli arılarıyla karıştırılmış olabilirler. Bu türler daha az tüylüdür.
Diğer iki Kuzey Amerika türü Triscolia ardens ve Scolia dubia, en tüylü sarıca arılar arasında yer almaktadırlar. Sarı yüzlü sarıca arı, Scolia flavifrons, Avrupa’daki en geniş Hymenoptera üyesidir.
Scoliid erkekleri dişilere nazaran çok daha küçük ve ince, diri hatta yarısı kadardır. Cinslerin nasıl çiftleştiği hakkında çok az bilgi olsa da, bazı türlerde kur yapmak için çift “s” şeklinde ya da tamamen sekiz şeklinde bir dans yaptığı bilinmektedir.

Yorumlar