Rujun Zararları Nelerdir?

Son yıllarda tartışılan konulardan biride ruj zararlı mı? evet içeriğinde ağır metallar bulunan ruj çeşitli cilt hastalıklarına ve boğaz kanserine yakalanma riskinin de çoğaldığı yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Fakat rujun zararları hakkında kesin ve net bir bilgi olmadığı gibi somut bilgiler de olsa kadınlarda boğaz kanserinin artması rujdan kaynaklandığı yönünde düşüncelere neden olmuştur.
Rujun Zararları Nelerdir?
Kozmetik ürünlerinin yapımında çeşitli kimyasallar kullanıldığı için sürekli kullanılması halinde cilde hasar verdiği görülmüştür. Örnek verecek olursak tv ekranlarında sürekli gördüğümüz ünlü isimlerin makyajsız hallerini görünce acaba bu o mu diye düşüncelere kapılırız.

Çünkü nedeni kozmetik ürünlerini sık sık kullanmaları sonucu ciltlerinde hasarlar oluşmuş ve artık makyajsız dışarı çıkamamaz hale gelmişlerdir.

Rujların içeriğinde bulunan maddeler nelerdir

Kanser yapıcı bir çok metal bulunan ruj özellikle krom, kadmiyum ve alüminyum gibi ağır metaller barındırmaktadır. Kanser yapıcı maddelerin başında gelen krom mide kanserine neden olan metaldir. Kadmiyum elementi ise akciğer kanserine neden olmaktadır. Bu demektirki ruj kansere neden olan metal maddelerden üretildiği için çeşitli cilt hastalıklarına ve kansere neden olmaktadır. 

Ruj kansere neden olur mu?

Kesin bilgi olmasada ruj kansere neden olabilir? yukarıda anlatmış olduğumuz kanser türleri arasında bir de boğaz kanserine yol açabildiği açıklanmıştır.

Fakat güneş ışınlarının dudaklara verdiği zararlı ışınların önlenmesi için dermatologlar kadınlara ruj sürmelerini önermekteler yani dudak kanserine kadınlardan çok erkeklerin yakalandığı ortaya çıkmıştır. Güneş koruyucu ruj sürmeleri kadınlara doktorlar tarafından önerilmektedir.

Ruj zararlı mı ? sorusu çelişkili olsada içeriğinde kimyasal maddelerin bulunması aşırı kullanılmaması gerektiğini bilmemizi gerektirir. Kansere neden olmasada kozmetik ürünleri kimyasal maddelerden üretildiği için sürekli kullanım zarar verebilir tavsiyem aşırıya kaçmadan kararınca kullanılması yönündedir.

Yorumlar