PROTEİN AĞIRLIKLI DİYETLER SAĞLIKLI MI?

Sağlıklı bir vücuda sahip olmanın yanı sıra aynı zamanda fit ve güzel bir vücuda sahip olmak için de spor ile birlikte diyet yapmak büyük önem taşımaktadır. Erkeklere oranlara özellikle kadınlar zayıflamak ve fit bir vücuda sahip olmak amacı ile oldukça farklı bir çok diyet şekline başvurmaktadır ve bir çok diyeti denemektedir. Kadınların denediği ve oldukça da yaygın olan diyet türlerinden birisi de protein ağırlıklı diyet olmaktadır.
PROTEİN AĞIRLIKLI DİYETLER SAĞLIKLI MI?
Diyet alanında çok sık sorulan ve tartışma konusu olan sorulardan birisi de protein ağırlıklı diyetin sağlıklı olup olmadığı sorusudur. Sağlık açısından kesin ve beklenen sonuçları almak için ise protein ağırlıklı diyet yapmayı düşünen kişilerin mutlaka bu diyet hakkında birçok bilgiye sahip olmaları sağlıkları açısından son derece önemli bir yere sahip olmaktadır.

Protein Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Özellikle kadınlar tarafından ve vücut geliştirme amacı ile protein takviyeli spor yapan kişilerin tercih ettiği protein diyeti, adından da anlaşılabileceği gibi protein ağırlıklı olan besinler ile yapılan bir diyet türü olmaktadır. Dolayısıyla da protein ağırlıklı diyet yapan bir kişi;

•    Yumurta,
•    Peynir,
•    Süt,
•    Et,
•    Tavuk ve ceviz gibi kuruyemişler ile beslenmektedir.

Protein diyeti, kısa süreli yapılan bir diyet olmaktadır çünkü aşırı protein özellikle spor yapılmayan vücutta bir süre sonra kilo verdirmek yerine yağ üretimine neden olmaktadır. Bu nedenle de genellikle kısa süreli yapılan protein ağırlıklı diyet şayet düzenli spor yapılıyor ise uzman bir diyetisyen kontrolünde daha uzun süreli olarak uygulanabilmektedir.

Protein Ağırlıklı Diyet Sağlıklı mı?

Protein oranı yüksek olan besinler vücut içerisinde daha kolay bir şekilde sindirilirken bu besinler vücut içerisinde harcanmak için vücut daha fazla enerji sarf etmektedir. Bu durumda da vücudun harcayacağı kalori değeri daha yüksek olacaktır.

Bu da kişinin tokluk hissini daha uzun hissetmesini sağlayacaktır. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre ise protein ağırlıklı beslenerek ve bunu bir diyet haline getirmek kilo verme konusunda son derece etkili olmaktadır.

Ancak aynı zamanda bir çok diyetiysen uzman, protein ağırlıklı diyetin vücudun yağ yakışını arttırırken aynı zamanda da vücut için sağlıklı olmadığının da altını çizmektedir. Vücudun her besine ve besin değerine ihtiyacı vardır dolayısıyla da beslenmeyi sadece protein ile kısıtlayarak diğer besinlerden vücudu mahrum bırakmak hem sağlıklı kilo verme açısından hem de sağlık açısından doğru bir durum olmamaktadır.

Yorumlar