Östrojen Hormonu Nedir, Görevleri Nelerdir

Östrojen Hormonu, üreme dönemindeki kadınlarda, yumurtalıklar da üretilerek, salgılanan hormondur.
Östrojen kadınlık hormonudur.

Östrojen Hormonu Nedir, Görevleri Nelerdir


Östrojen hormonu hem erkek hem kadınlarda bulunmakla beraber, üreme yaşında kadınlarda seviyeleri çok daha yüksektir.
Östrojenler, kadınların adet döngüsünde ve diğer memeli hayvanların dişilerinde estrus döngüsünde önemli rol oynayan bir grup steroid hormondur.
Östrojenler hem erkek hem kadınlarda bulunmakla beraber, üreme yaşında kadınlarda seviyeleri çok daha yüksektir. Bu hormonlar kadınlarda göğüs gibi ikincil cinsiyet özelliklerinin gelişimini sağlarlar ve adet döngüsüyle ilişkili olan endometrium kalınlaşması ve diğer süreçleri düzenlerler. Folikül uyarıcı hormon (follicle stimulating hormone, FSH) ve lüteinizan hormon (LH), yumurtalayan kadınlarda östrojen üretimini düzenlerler. Kan dolaşımında bulunan östrojen, FSH ve LH'nin seviyelerinin azalmasına neden olduğu için bazı oral kontraseptiflerde östrojenler bulunur.
Kadınlarda bulunan üç ana östrojen, östradiol, östriol ve östron'dur. Menarş ile menopoz arasında başlıca östrojen östradioldür. Vücutta bunlar enzim reaksiyonları sonucu androjenlerden sentezlenir. Östradiol testosterondan, östron da androstenedion'dan sentezlenir. Östron östradioldan daha zayıf etkilidir ve menopoz sonrası kadınlarda östradioldan çok östron bulunur.
Östrojen hormonu kadınların yüksek acıya dayanmasını sağlar. Östrojen hormonu saldırganlaştırır, saçların çıkmasını sağlar, kıllanmayı azaltır.

Östrojen eksikliğinde, erken menopoz riski yaşanabilir. Cildin kırışması, saçların dökülmesi, genital bölge ve göğüslerde sarkma ve küçülme gibi durumlar ortaya çıkar. Östrojen hormonunun eksiliğinde vücutta kötü gidişat görülebildiği gibi, östrojen hormonunun fazlalığı da iyi değildir. Östrojen hormonunun fazla salgılanması,
yumurtalıklarda bir problem yaşandığının göstergesidir. Adet dönemleri düzensizleşir, döngüler birbirini takip etmez ve kısırlık yaşanabilir. Östrojen fazlalığının kilo alımına neden olduğu gibi, kanser hücrelerini tetiklediği de kanıtlanmıştır.Vücuttaki yağ dokusu gittikçe artar, ödem, bacak damarlarında kalınlaşma, safra kesesi taşı hatta tansiyon yüksekliği riski yaşanır.
Magnezyum ve B vitamini gibi takviyeler, düşük östrojen seviyelerini yükseltmek için yardımcı olabilir. Genelde düşük östrojen seviyelerinde tedavi yöntemi olarak, Hormone Replasman tercih edilir. İyi beslenme, egzersiz gibi hayat tarzı değişiklikleri gibi faktörler de östrojen hormonunun dengeli ve düzenli salgılanmasında etkilidir. Menapoz dönemine giren kadınlarda, östrojen üretiminin azalması sıkça görülen bir durumdur. Östrojen hormonu yumurtalar tarafından üretilmektedir. Menopozda ise vücutta yumurtalar tükendiğinden, östrojen de üretilemez.

Hiç yorum yok