NAPOLİ ŞEHRİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Napoli İtalya’nın en canlı ve renkli şehirlerinden biridir. Tarihi bölgeleri olsun, şirin sokakları olsun, ufak dükkânları olsun geçirilecek en güzel zaman dilimini kapsar. Dünya çapında olan kiliseleri, meydanları ve sokakları ve yeraltı şehriyle ziyaretçilerine güzel vakit geçirtir. Nüfus bakımında da Roma ve Milano’dan sonra gelir. Üstelik genç bir nüfusa sahip olduğundan geceli gündüzlü hareketli bir yaşam tarzı vardır.
NAPOLİ ŞEHRİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Şehir son derece kalabalıktır, gerek kendi halkı gerekse turistler açısından. Bu güzel detayların dışında tek olumsuz yön kapkaççılık ve hırsızlığın ön planda olmasıdır. Şehirde mafya ve devlet arasında hep bir çekişme söz konusudur. Bu olumsuz yönde rağmen İtalya da en çok görülmek istenen şehirlerin başındadır. Napoli pizzanın doğum yeri olup, pizza yemek denildiğinde akla gelen ilk yerdir.

Napoli gezip görülesi yerler arasında oldukça zengin bir şehirdir. Napoli’yi keşfetmek için tarihi merkez alanı olan CENTO Torino’dan başlanmalıdır. Buradaki meydanlar, sokaklar, kiliseler ve tarihi yerler görülmeye değerdir. Yeni İsa Kilisesi bunların başında gelir. Scannapoli Caddesi şehrin en hareketi caddesidir. Dükkânlar, kafeler, restoranlar ile dopdoludur. Napoli’deki altyapı öylesine dikkat çekicidir ki; hemen her köşesi iltifata değerdir. Şehrin hemen altında Napoli Sotterranea adlı bir yeraltı şehri vardır ki, dünya çapında değeri vardır. Gallerli Umberto, Kraliyet sarayının hemen yanında bulunan camdan bir kubbeye sahip haç şeklinde bir alışveriş merkezidir. Castel Sant’Elmo, şehrin en yüksek tepesinde bulunan bir ortaçağ kalesidir. Burası Vezüv Yanardağı manzarasına sahiptir.

Napoli’de Yeme İçme Nasıldır?

İtalyan yemeklerinin doya doya tadılabileceği bir şehirdir. Tabi ki pizzanın doğduğu şehir olduğundan tatmamak olmazsa olmaz. Pizza eşliğinde şaraplar tercih meselesidir. Deniz ürünleri ya da spagetti tercihi olanlar için de seçenekler oldukça fazladır. İstiridye ve midye mutlaka denenmelidir.

Napoli Ziyaret Zamanları

Napoli de yaz ayları çok sıcak geçer. Bu sebeple ilkbahar ve sonbahar Napoli ziyaretleri için en uygun zamanlardır. Üstelik yaz ayları fiyat bakımından hayli yüksek dönemdir.

1- Napoli İtalya’nın en dikkat çekici şehridir.

2- Napoli pizzanın doğduğu şehirdir.

3- Napoli tarih bakımından hayli eski olduğundan tarihi yapıları görülmeye değerdir.

4- Napoli’de Vezüv Yanardağı dünyaya bedeldir.

Napoli insanı kendini İtalyan olarak değil, Napolili olarak tanıtır. İtalya’nın kuzeyi ve güneyi arasında oldukça uç noktalarda kültür farkı vardır. Ayrıcalık yaşamalarının sebebi budur.

Yorumlar