KEOPS PİRAMİDİ HAKKINDA KISA BİLGİ

Dünyanın yedi harikasından birisi olan keops piramidinin özelikleri nelerdir? bu makalemde sizler için ele almış bulunmaktayım. Öncelikle keops piramidi nerede sorusuna kısaca cevap verelim; Nil Nehrinin batısında Giza Yaylasındadır. Giza Yaylası Başkent Kahire şehrine yakındır. Kahire şehri ise Mısır'ın başkentidir.

KEOPS PİRAMİDİ HAKKINDA KISA BİLGİ
Keops piramidi yanlız değildir yanında ise kefren ve mikorinos piramitleri vardır. Bu piramitlerin yanı sıra prenses ve firavunun yakın yardımcılarına ait olduğu mumyaların bulunduğu 5 piramit daha olduğu bilinir.

Keops piramidine ayrıca büyük piramit denmektedir. Keops M.Ö. 2800 yıllarında hükümdarlık yapan 4. sülale devri hükümdarı olan keops ölümünden sonra piramit mezarı olmuş ve piramidin ismide keops piramidi olarak kalmıştır.

Keops piramidinin özellikleri

Yükssekliği 138 metre 2.300.000 kadar blok taşlarının üst üste konarak oluşması blok taşlarının bazıları 10-15 ton olduğu söylenmektedir. Bir kenarı 227 metre ve dörtgen tabanı 50.524 metrekarelik alana yapılmıştır.

Firavunun odası ise piramidin iç ortasında ve tepeden 100 m aşağıda, tabandan ise 40 metre yukarıda bulunmaktadır. Firavuna ait özel eşyaların bulunduğu bu odanın 5 m genişliği, 6 m yüksekliği ve 10,5 m uzunluğu vardır. Ayrıca iki oda daha bulunmaktadır odalardan birisi kraliçeye ait olduğu söylenmektedir.

Bazı tarihçilere göre Keops piramidi 30 yıl gibi bir zaman diliminde yapıldığı ve hükümdarın ve eşinin cesetleri ise mezar bittikten sonra içine konduğunu aktarmaktalar. Tarihçilere göre piramit inşa edilirken rampa yapılmış bu rampanın boyu 925 metre, genişliği ise 19 metre olduğu söylenmektedir. Rampanın yapımı 10 yıl aldığı ve piramidin yapımı ise 30 yıl kadar sürdüğü söylenmektedir.

Yorumlar