Mimar Sinan Kimdir? Kısaca Hayatı ve Eserleri Özet

Aradan yüzyıllar geçmesine rağmen adından halen bahsedilen Mimar Sinan'ın kısaca hayatını özetlemeye çalışacağız biraz zor olacak çünkü yaklaşık 364 eseri bulunan Osmanlı döneminde baş mimarlık yapmış birisinin hayatını özetlemek kesinlikle çok zordur.
Mimar Sinan Kimdir? Kısaca Hayatı ve Eserleri
İstanbul, Fatih, Balat'a bulunan Yavuz Sultan Selim Camii ve Edirne merkez'de bulunan Selimiye Camii'sini gezip görenler bu eserlerin eski tarihte teknolojinin gelişmemiş haliyle nasıl yapıldığını hayretle düşünmekteler çünkü günümüzde dahi bu muhteşem eserlere benzer yapılamadığını bilmekteyiz.

Mimar Sinan Kimdir Kısaca

Osmanlı Devletinin baş mimarı olan Mimar Sinan Kayseri, Ağırnas Kasabasında 29 Mayıs 1489 yılında doğmuştur. Bir çok Osmanlı Padişahı'nın gözdesi olmayı başarmıştır baş mimarlığını yaptığı Osmanlı Devleti padişahları; I. Süleyman, II.Selim ve III.Murat dır. Mimar Sinan'ı Yavuz Sultan Selim genç yaşta İstanbula getirilmiştir.

Osmanlı Devletine o dönemlerde baş mimarlık görevi yapmıştır. Mimar Sinan mimarlığın başlangıçında hanlar ve çeşmeler yaparak başarılarını ileriye taşımız üstün zekasını kanıtlamış yapılara olan ilgisi herkez tarafından bilinmekteydi.

Bir gün Kanuni Sultan Süleyman ile katıldığı bir savaşta karşılarına çıkan akarsuyu geçmek için köprü inşa etmiş 13 gün süren köprü tamamlandığında askerlerin karşı tarafa geçmesini sağlamıştır. Herkezin beğenisini kazanan Sinan aynı zamanda Osmanlı Devleti döneminin padişahlarıyla bir çok savaşa katılmış ihtiyaç duyulduğunda mimarlık sanatını göstererek üstün zekasını savaşlarda'da göstermiştir.

Yüzlerce eseri bulunan Mimar Sinan'nın en önemli eserleri bilindiği gibi Süleymaniye ve Selimiye Camii leridir. Hayata 17 Temmuz 1588 yılında veda etmiştir yaşamı boyunca ecdadına bir çok önemli eserler bırakmıştır. İsterseniz kısaca bu eserlere bir göz atalım.

Mimar Sinan'ın Eserleri Kısaca

Toplamda 364 eseri olduğuna dair bilgiler kaynaklarda yer almıştır. 84 adet Camii ilk göze çarpan eserlerdir.

Sadece Camii inşa etmekle kalmayım 57 adet medrese, 53 adet mescid, 48 adet hamam, 35 adet saray, 22 adet türbe, 20 adet kervansaray, 17 adet imarethane, 8 adet mahzen, 8 adet köprü, 7 adet darülkurra, 5 adet su yolu kemeri ve 3 adet darüşşifa inşa etmiştir. Osmanlı Devletine büyük hizmetler eden Mimar Sinan'ın hayatı hakkında kısaca bilgiler vermeye çalıştık umarım işinize yaramıştır.

Yorumlar

 1. mimar sinan gibi birinin bir daha olması imkansız o zamanın zamanında yaptığı eserler harika şuanki teknoloji bence aynısının tek bir taşını bile yerine koyamaz bence

  YanıtlaSil
 2. Mimar ve tarihçi Stefanos Yerasimos bir söyleşisinde dünya mimarisi içerisinde Mimar Sinan'ın yeri konusunda şöyle demiş: "... mesleğini bilen bir mimara mimarlık tarihi içerisinde 10 adam sayın derseniz Mimar Sinan'ı mutlaka sayacaktır."

  YanıtlaSil
 3. Hayatında sayısız eser bırakın belki de gelmiş geçmiş en büyük "sanat"çılardan biridir. Çünkü eserleri adeta bir sanat eseridir.

  YanıtlaSil
 4. Mimar Sinan başlı başına film yapılabilecek bir şahsiyet keşke çekilsede izlesek

  YanıtlaSil
 5. Mimar Sinan'a zaten büyük bir hayranlığım vardı bu yazıyı okuyunca daha da arttı. Yüzyıllar geçse de adı hiç unutulmayacak bir isim.

  YanıtlaSil
 6. Mimar Sinan geri gelemez ama Mimar Sinan gibi biz de insanız. Ve onun yaptığı kadar olmasa da ufak tefek işler yapabiliriz��������������

  YanıtlaSil

Yorum Gönder