Menapoz Döneminde ve Menapoz Sonrası Alınması Gereken Vitaminler Nelerdir

Menopoz Dönemide Bol Miktarda Kalsiyum Alınmalı !

Menopoz döneminde çoğu kadında görülen hastalık osteoporozdur. Genellikle sebebi geçmiş yaşantı da yeterli kalsiyum alınamamış olmasıdır. Osteoporozla mücadele etmenin ilk koşulu otuz yaş öncesindeki yaşamında gerekli kalsiyumu vücuda yüklemesidir. Vücuda yeterli kalsiyumu vermek gerekir.
Günlük alınması gereken süt miktarı en az iki yada üç bardaktır. Yada günde 800 ile 1500 mg kalsiyum ihtiyacını karşılayacak besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.
Günlün alınması gereken çeşitli gıdalardan kalsiyum miktarları 200 cc’lik bir bardak süt,200 gramlık bir bardak yoğurt ,30 gramlık bir kibrit kutusu kadar taze kaşar peyniri ,250 gramlık taze lor peyniri,150gramlık 5 kibrit kutusu beyaz peynirdir. Alınan bu gıdalar vücudun günlük kalsiyum ihtiyacını çoğunu karşılamış olur. Limon,çilek ve portakalda eser miktarda kalsiyum içerir.

Menopozda Alınması Gereken Mineral ve Vitaminler

Vücuda bu menopoz döneminde özellikle fosfor alınmalıdır. Vücuda gerekli olan genel maddeler su, vitaminler, karbonhidratlar, yağlar, mineraller, proteinler ve liflerdir. Yağ, demir, protein ve b vitamini içeren yiyecekler; kuru baklagiller,yumurta,et,balık, tavuk, ceviz, soya fasulyesidir. Süt, ayran, yoğurt, peynir, dondurma ve yoğun sütle yapılmış tatlılar da kalsiyum, protein, yağ, a ve b vitaminleri bulunur. Karbonhidrat, B vitamini ve protein ise tahıl ürünlerinde bulunur. Ekmek,un,çörekler,pirinç,bulgur,kıvılcım ve makarna gibi ürünler tahıldır. Şeker ihtiyacını almak için ise pekmez oldukça yararlıdır. Pekmez şeker ihtiyacını giderdiği gibi yüksek oranda demir, fosfor ve e vitamini içerir.
Vücuda alınması gereken gıdaların yanı sıra alınmaması gereken besinlerde vardır. Yağdan tamamen uzak durmalıyız. Örneğin kızartılarak pişirilen yemekler tüketilmemesi gerekir. Etli yemekler yaparken ekstra yağ katılmamalıdır. Çünkü ette yeterli miktarda yağ vardır. Fazla yağ içeren yiyecekler tüketilmemelidir. Örneğin sakatatlar,sucuk,pastırma,cips,hardal,mayonez,yağda kavrulmuş çerezler gibi yiyeceklerdir. Kesinlikle ekmeğe tereyağı,margarin türü yağlar sürülerek yenmemesi gerekir. Yapılan yemeklerde ise zeytinyağı kullanarak yapılmalıdır. Yada diğer bitkisel yağlar kullanılmalıdır.

Menapoz Sonrası Gerekli Multivitaminler

Kalsiyum:Kalsiyum menopoz sonrası dönem için en gerekli minerallerden biridir. Kalsiyum kemik sağlığını korumak için gereklidir böylece osteoporozun önlenmesinde yardımcıdır. Vücudunuzda kalsiyum azaldığında depolanmış kalsiyumdan gerekli olan kullanılır. Ancak beslenmenizde kalsiyum eksikliği varsa depo kalsiyum azalır ve bu da osteoporoza yol açar. Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı kemikler, sağlıklı kemikler için de kalsiyum şarttır. Kalsiyum ayrıca kasların kasılması için gereklidir en çok da kalbin kasılabilmesi için önemlidir. Süt ürünleri ve yeşil yapraklı sebzeler bu nedenlerle beslenmenizde yer alması gereken gıdalardır.
Demir:Menapoz sonrası kadınlarda demir düzeyleri artmaktadır. Ancak demir eksikliği kadınların menapoz sonrasında hala daha karşılaşabildikleri bir problemdir. C vitamininden zengin besinler vücudun demir emilimini arttırırlar. C vitamini takviyeleri demir eksikliğinin önlenmesinde yararlı olabilir.
D vitamini:Normal kalsiyum metabolizmasını sürdürmek ve kemik sağlığını korumak için D vitamini şarttır. D vitamini eksikliğinde kadınlar ciddi kemik kırıkları riski altındadır. Obezite ve gelişen koyu lekeler D vitamini eksikliğini gösteren işaretlerden bazılarıdır. Menapoz sonrası kemik sağlığını korumak için günde 400-800 ünite kadar D vitamini takviyesi alınması yararlı olmaktadır.
Omega-3 yağ asitleri:Omega-3 yağ asitleri vücudumuzda üretilmez ve tabletler ya da besinler ile dışarıdan alınmalıdır. Kalp hastalıkları, kanser ve artrit gibi hastalıklar omega-3 alımıyla ortadan kaldırılabilir. Menapozun en önemli belirtileri olan depresyon ve sıcak basmalarına en iyi gelen besin takviyesidir.
Belirli bir yaştan sonra vücudumuzda B-12 vitamini emilimi azalır. B-12 vitamini eksikliği anemiye bile neden olabilir. B-12 vitamini eksikliği yaşayanlar diyetlerine et, balık, kümes hayvanları, yumurta ve süt gibi besinleri dahil etmelidir. Ayrıca günlük 2.5 mg B-12 vitamini içeren tabletlerde bu dönemde oldukça faydalıdır.
Multivitaminleri kullanarak kemik sağlığınızı koruyacak ve bu menapoz dönemini gülümseyerek atlatacaksınız.

Yorumlar