MENOPOZ DÖNEMİNDE VE MENOPOZ SONRASI ALINMASI GEREKEN VİTAMİNLER

Kadınların hayatında en önemli ve en hassas dönemlerden birisi menopoz dönemi ve sonrası olmaktadır.
MENOPOZ DÖNEMİNDE VE MENOPOZ SONRASI ALINMASI GEREKEN VİTAMİNLER
Son derece hassas bir süreç olan menopoz süreci aynı zamanda kadınların son derece dikkatli ve bilgili olması gerektiği bir dönemdir. Menopoza girmek üzere olan ya da girmiş olan kadınların bu süre içinde hangi vitaminleri kullanması gerektiğini bilmesi büyük önem taşımaktadır.

Çünkü menopoz öncesi ya da sırasında alınan vitaminler bu sürecin daha kolay ve sağlıklı bir şekilde atlatılmasını sağlamaktadır. Birçok kişi menopoz sürecini bir hastalık olarak algılasa da aslında menopoz bir hastalık değildir.

Menopoz sadece kadının doğurganlığının bittiğini gösteren bir zaman dilimidir. Doğurganlığın sona ermesi ile kadın vücudunda hem fizyolojik hem de psikolojik olarak farklılıklar görülmektedir.

Menopoz Sürecinde Vitamin Kullanmak Neden Önemlidir?

Bir nevi ergenlik dönemine benzetilen menopoz döneminin ne kadar süreceği konusunda herhangi bir tahmin söz konusu olmamakla birlikte her kadın bu süreci farklı zamanlarda atlatabilmektedir. Kimi kadınlar menopoz sürecini 2 yılda atlatabilirken kimi kadınların menopoz sürecini atlatabilmesi 8 yılı bulabilmektedir.

Menopoz döneminde kadın vücudundaki hormonsal değişimler görülmektedir. Menopoz sürecinden sonra kadın vücudunda son derece önemli olan östrojen hormonu salgılanmamaktadır. Kemik sağlığı ve enerji açısından son derece önemli olan östrojen hormonu menopoz sürecinde ancak vitaminler ile vücuda alınabilmektedir. Dolayısıyla da menopoz döneminde vücutta salgılanmayan hormonları vücuda almak için vitaminler büyük önem taşımaktadır. Menopoz döneminde mutlaka kullanılması gereken vitaminler;

•    Kalsiyum,
•    D Vitamini,
•    Demir,
•    Omega 3 yağ asitleri olmaktadır.

Menopoz Döneminde Kullanılması Gereken Vitaminlerin Görevleri Nelerdir?

Menopoz döneminde kullanılması gereken her vitaminin vücut içerisinde görevi vardır. Kalsiyum, bu dönemde kullanılması gereken temel vitaminlerden birisidir Kalsiyum, kemik sağlığını korur ve menopoz döneminde osteoporoz oluşumunu engeller.

D vitamini, kemik sağlığını koruyarak vücudun menopoz döneminde de olağan kalsiyum düzenini devem ettirmektedir. Özellikle menopoz sürecinde D vitamini eksikliği ciddi kemik hastalıklarına neden olmaktadır. Omega 3 yağ asitleri vücut içerisinde üretilmeyen ve dışarıdan alınması gereken vitaminlerdir. Omega 3 yağ asitleri kalp hastalıkları ve artrit gibi sağlık sorunlarının önüne geçmektedir.

Yorumlar