MALİK ASİT NEDİR? ÖZELLİKLERİ VE KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Malik asit birçok sebze, meyve ve özellikle elmada bulunan asit türü olup, yapay olarak elde edilmektedir.
MALİK ASİT NEDİR? ÖZELLİKLERİ VE KULLANIM ALANLARI NELERDİR?
Besinlerin tatlandırılması için kullanılan malik asidin doğal olan ergime noktası 99 derece iken yapay olanın ki ise 133 derecedir. Sağlık açısından oldukça faydaları vardır. Vücudun enerji üretmesini sağlayan malik asitler aynı zamanda kasların yorgunluğunu giderir ve metallerin toksin etkisini azaltıp, bağışıklık sistemini güçlendirip, ağız sağlığını korumaktadır.

Kasların ve kalbin düzenli çalışmasını sağlayıp ciltteki kırışıklıkları giderip, ince çizgileri yok eder. Bunların yanı sıra malik asi ağızdaki mikropları yok ederek ağız içi enfeksiyonları yok eder.

Malik Asidin Özellikleri Nelerdir?

Malik asit çoğunlukla ekşi meyvelerde doğal olarak bulunabilen ekşimsi aromaya sahip düşük erime noktası ile harmanlanabilir olması ile higroskopik özelliği ise şelat yeteneği ve melat iyonları ile sağlık için çok faydaları bulunmaktadır.

Ticari anlamda fumatik asitler ile Maleik asitlerin katalizör varlığında hidrate edilmesi ile sentezlenir. Oldukça önemli bir asit türü olan malik asit bütün canlıların metabolizmasında bulunmaktadır. Bazı gıdalarda sitrik aside benzer tat bırakırken bazı gıdalarda ise lezzeti daha belirginleştirip, doğal lezzet etkisi ve algısı bırakabilmektedir. Malik asitler bu özellikleri sayesinde endüstri alanında farklı amaçlar için tercih edilmektedir.

 Malik Asidin Kullanım Özellikleri Nelerdir?

Malik asit ile tuzları genel amaçlı Asit düzenleyiciler olup, mayhoş ve ekşimsi bir tada sahiptirler.  Tatları sitrik asitten daha güçlüdür ve sitrik aside göre % 20 daha az malik asit kullanıldığında aynı asidik seviyeye rahatlıkla ulaşabilmektedir. Malik E 296 kodu ile tanımlanır ve dünyada malik asidin %70 yoğurtta katkı maddesi olarak kullanılırken, içeceklerde de koruyucu olarak kullanılmaktadır. 

Aslında malik asidin en yaygın kullanıldığı alan meyve lezzeti bulunana ürünlerdir. Bu ürünler çoğunlukla meyve lezzetli ya da karbonatlı içecek ve şuruplar olmaktadır. Bunun dışında elma başta olmak üzere üzüm ve çeşitli meyvelerden elde edilen meyve sularının rengini oturtulmuş etmek için kullanılmakladır. Malik asidin içeceklerde kullanılmasının bir başka nedeni ise kolaylıkla çözünmesi ve damakta uzun süreli ya da kalıcı tat bırakmasıdır.

Yorumlar