KAPI (DOORWAY) ETKİSİ NEDİR?

Bugünki yazıma bir soruyla giriş yapmak istiyorum. Şimdi desem ki size hiç daha önce bir odaya girip ben buraya niye gelmiştim dediğiniz oldu mu? Yapılan araştırmalar kapı eşiğinden geçmenin kişide geçici hafıza sorunlarına neden olabileceğini keşfetti.

Günlük hayatımız içerisinde ki koşuşturmacalarında en basit şeyleri bile unutma eğilimizdeyiz.Yani en basitinden bazen bir bardak su almaya mutfağa gideriz ama gşttiğimiz an niye gittiğimizi unuturuz.Eminimki bu yazdıklarım birçoğunuz için tanıdık olaylardır.Bu durumu yaşayan pek çok kişi yaşlanıyormuyum acaba sorusunu kendisine sormaktan alıkoyamaz kendini.
KAPI (DOORWAY) ETKİSİ NEDİR?
Peki, işte bu ani ve anlık hafıza kayıplarının bilimsel bir açıklaması olduğunu bilim adamlarının bunu “kapı etkisi” ya da “giriş amnezisi” olarak tanımladığını biliyor muydunuz? Bu konuyu araştıran bellek araştırmacaları bir kapıdan geçmenin bazı şeyleri unutmamıza sebep olduğunu bunun nedenininde başka bir mekâna geçtiğimizde beynimizin bunu algılayabilmesi için zamana ihtiyaç duymasından kaynaklanmaktadır. Kapı etkisi herhangi bir demans veya yaşlılık belirtisi olmayıp oldukça normal bir durumdur.

Kapı Etkisinin Olası Nedenleri

- Sadece gerekli bilgiyi saklama etkisi: Araştırmacılar bu konuda yapılan araştırma deneyleri sırasında hafızayla ilgili bazı önemli bilgilere ulaştılar. Beynimiz birtakım bilgileri  korumak için tasarlanmış gibi gözüküyor; ancak bu bilginin artık gerekli olmadığını hissederse yeni bilgiler için eski bilgileri  temizleme işlemine giriyor.Daha da şaşırtıcı olan şey ise bu durumun  sadece gerçek dünyada değil, sanal ortamda da geçerli olmasıdır.

- Hayatta kalma ihtimalini arttırma etkisi: Araştırmacılara göre bu geçici hafıza kaybının veya unutmanın diğer bir nedenide hayatta kalma mekanizmasının bir kalıntısı olabileceğini savunuyorlar. Bu durumun geçmişden gelen avcılık ve mağara sakinleri olduğumuz dönemlere uzanan geçmiş yaşantımızda yeni bir çevreye gitmenin orda bizi neyin beklediğini bilmediğimizden tehlike olarak kabul edilirdi.Bu nedenle gittiğimiz yeni yerdeki tehlikelere karşı daha dikkatli olabilmek için beynimiz eski çevreyi unutmamızı sağlardı. İşte günümüzde de kapı beynimizin yeni şeyleri daha kolay keşfedip odaklanmasını sağlamak için diğer odada düşündüklerimizi unutmamıza yarayan bir tetikleyici konumundadır.

Bu durumda bir şeyleri unutmayı nasıl önleriz? Yani kapılardan geçmemek gibi bir durum söz konusu olamayacağına göre bu durumda yapmamız gereken bir odadan bir diğerine geçerken unutmak istemediğimiz şeye iyice konsantre olmamız gerektiğidir. En azından bu konuda daha fazla araştırma yapılıp sonuçlanana kadar elimizden gelen sadece bu .

Yorumlar