İşlemci Nedir, Ne İşe Yarar Görevi Nedir, Nasıl Çalışır

İşlemci Nedir: İşlemci bilgisayarın beyni olarak nitelendirilen bir fiziksel donanımdır. Bilgisayarlar ve mobil cihazlarda bulunan bütün işlemleri gerçekleştiren bir donanımdır. Diğer donanımlardan gelen sinyalleri aritmetik olarak işler ve size sonuç olarak iletir.
İşlemci Nedir, Ne İşe Yarar Görevi Nedir
Aklınıza gelecek bütün işlemleri yerine getiren işlemci bilgisayarın en önemli donanımıdır. Ülkemizde bilgisayarlarımızın hızının ram gibi yan donanım ürünlerinin sağladığı düşünülse de bu düşünce yanlıştır. Sadece ram ile bir bilgisayarın hızı sağlanamaz.

Sadece kullandığımız kişisel bilgisayarlarda bulunmaz merkezi işlem birimi özelliği taşıdığı için aklınıza gelebilecek bütün elektronik cihazlar bulunur. Bu cihazlarda işlemciden direk olarak bahsetmek yerine mikroişlemci adı ile bahsedilir. Bilgisayarın çalışması için gerekli olan en önemli parça niteliği taşır ve her elektronik alette bulunur.

İşlemci Kaç Çekirdek Olmalı: Yukarıda bahsettiğimiz üzere işlemciler yani merkezi işlem birimleri bir bilgisayar için en önemli birimdir. Birçok kullanıcı bilgisayar alırken çift çekirdek, dört çekirdekli gibi terimlerle karşı karşıya kalır. Bu terimler aslında düşünüldüğü kadar korkutucu değildir.

İşlemci üreticileri üretim yaparken işlemcilerin üzerinde bulunan transistör sayısını arttırmak yerine işlemcileri küçülterek bir işlemciye aslında iki bazen dört işlemci sığdırmış oluyorlar. Bu sayede tek işlemci çekirdeğinde bulunan transistör sayısını arttırmak yerine aynı hızı çift ya da dört çekirdekle sağlamamış olunur. 

İşlemciler Nasıl Çalışmaktadır: İşlemciler tahmin ettiğimiz gibi konuşma dilini kullanmazlar onların temel dili olan ikilik sayı sistemidir. İşlemciler aslında bizim için sadece matematiksel işlemler yapıyor.

Kullanıcıdan gelen veriler önce matematiksel işlemlere çevrilir o işlemden sonra ikilik sayı sistemine çevrilerek işlemcinin anlaya bileceği bir dile dönüştürülmüş olur. İşlemci aldığı verileri matematiksel işlemler kullanarak sonuca ulaştırır ve size geri dönmek için bilgisayarın ram ve ekran kartı ve ana kart bölümlerine gönderir ve işlem gerçekleşmiş olur.

Yorumlar