IŞIKTAN DAHA HIZLI BİR ŞEY VAR MI?

Dünyanın en hızlı hareket eden maddesi ışıktır. Birçok kişi ışıktan daha hızlı hareket eden bir maddenin olup olmadığını merak eder, daha hızlı yayılan, hareket eden şeyler var mı diye düşünürüz.
IŞIKTAN DAHA HIZLI BİR ŞEY VAR MI?
Tabi ki bilim adamları da bu konuyla ilgili araştırmalar yapmıştır. Işık bir saniyede üç yüz milyon metreye yakın yol kat etmektedir. Evrenin ilgi çekici konularından olan bu konuyla ilgili de bilime yeni bilgilerin eklenmesi ile bu konuyla ilgili bilgilerde değişmiştir.

Şu bilgiyi verelim bu arada, ışık hızını üzerinde olmak madde koruculuğu ile görülememektedir. Işık hızından hızlı hareket etmesi için maddenin, madde enerjiden fazla hızlıdır demektir. Aşağıda bahsedeceklerimizle ışık hızını geçebilecek ve ya geçmiş teoriler bilim adamlarınca bulunmuştur. Görelilik kuramı Einstein’a aittir ve ışık hızından hızlı bir şey yoktur.

Fakat bilime daha sonra yeni bilgiler eklendi. Evrenin genişlediği bilgisi bu kuramdan sonra elde edilmiştir. Mesela CERN de yapılan deney ile çok az fark ile bile olsa atomik boyuttaki parçacıkların ışık hızını geçtiği bulgusuna varıldı, bu atomik boyuttaki parçacıkların çarpıştırılmasıyla yapılmıştır bu deney.

Defalarca yapılarak bu deney sonuç yine aynı şekilde mi oluyor diye kontrol edilmiştir. Evrenle ilgili merak edilenler uçsuz bucaksız olup zamanla bilime eklenen bilgilerle merakımız büyük ölçüde giderilmeye çalışılmaktadır.

Işık Hızını Geçen Maddeler İle İlgili Teoriler Nelerdir?

Işığın görüntüsünün ışık hızından hızlı olduğu görüşü en bilinen tartışma konularından biridir bu konuyla ilgili. Işığın görüntüsünün daha hızlı hareket ettiği ile ilgili deney yapılmıştır. Bazı bilim adamlarınca bu bilgi kesin olmadığı görüşünü taşımakla birlikte ışıktan hızlı olduğunu ışık görüntüsünün diyemeyiz.

Bu yzımızıda okuyabilirsiniz: IŞIKTAN DAHA HIZLI OLAN ŞEY?

Big bang, evrenin başlangıcı olarak bilinmekte olan bu olay uzayın ışıktan çok daha hızlı gelişmesine olanak tanımıştır. Bu nedenle ışıktan hızlı bir şey yoktur kuramıyla çelişmektedir. Solucan deliği, ışığın çok uzun sürede gittiği mesafeyi çok kısa sürelere düşürmektedir. Kuantum dokunaklı, eşleşmiş olan bir birinden ayrı parçacığın birbirine bağlı hareket etmesine denir. Ters yönde olan elektron ışık hızından daha hızlı olduğunu göstermektedir.

Yorumlar