Drift Nedir, Nasıl Yapılır ve Teknikleri Nelerdir

Drift  genel olarak araçların virajı alırken kuvvete direnemeyip arka bölümünün kopması anlamına gelen mekanik bir olaydır. Türkçe olarak halk arasında “yanlama” olarak adlandırılan bu olay ilk başlarda Japonya'da başlamıştır.
Drift Nedir, Nasıl Yapılır
Drift aslında araçlarda çok tavsiye edilen bir durum değildir. Araca vermiş olduğu zararlar düşünüldüğünde çok fazla yapılması uygun görülmemiştir.

Drift Nedir, Nasıl Yapılır ve Teknikleri Nelerdir

Yine de en uygun şekliyle drift yapmak için aracın jantlarının en az 17” ebatında olması ve lastik kenarlarının ince olması gereklidir. Aynı zamanda aracın arkadan itişli olması ve motor gücünün yüksek olması drifti daha kaliteli bir hale getirecektir. Araçta kilitli diferansiyelin bulunması ve aynı zamanda aracın torkunun arttırılması öncelikle mekanik olarak olmazsa olmazlar arasında sayılmıştır. 

Drift yapma tekniklerine geçecek olursak da ilk başta akla gelen el freni ile yapılan drifttir. Bu teknikte viraja doğru girerken debriyaja sonuna kadar basılır ve aracın burnu içeriye doğru girdiği zaman el freni çekilerek arkanın kopması başlayınca el freni indirilir ve gaza basılır.

Bu sayede araç istenilen dönüşü gerçekleştirecektir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta drift yaparken aracın döndüğü yönün tersi şekilde direksiyon döndürülmelidir. Diğer bir seçenek de debriyaj ile yanlamadır. Araç güçten düşünce vites düşürülüp gaza sert bir şekilde basıldığı zaman araçta pati çekme durumu olur ve istenilen şey gerçekleşir.
Fren ile drift yaparken de araç viraja doğru girdiği zaman araç kayana kadar frene basılır ve daha sonra aniden gaza basılarak aracın istenilen duruşa gelmesi sağlanır. Son olarak da hız ile yapılan driftten bahsedeceğim.

Bu yöntem genelde geniş virajlarda yapılırken araç viraja doğru girerken direksiyon çevrilir ve gaz verilmeye devam edilir. Gaz devam ettikçe araç hızlanır ve virajda yanlamaya başlar. İşte bu sayede başarılı bir drift gerçekleşmiş olur.

Yorumlar

  1. Ayrıntılı ve okunası bir yazı. Drift tutkunları için adeta bir rehber niteliği taşıyor diyebilirim.

    YanıtlaSil
  2. Drift yapmak kolay gozuksede senkronize yapmak cok zor cidden izlemesi guzel ama

    YanıtlaSil
  3. Benim pek yaptığım bir olay değil arada yol müsait olduğunda denemişliğim. Cidden arabaya zararı oluyor.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder