Doğumdan Sonra Diyete Ne Zaman Başlanmalıdır

Doğumdan Sonra Diyet,Doğum Sonrası Diyet Doğumdan ne kadar süre sonra diyete başlanmalı?
Hamilelik ile alınan fazla kilolar doğum sonrası anneleri çok üzüyor. Bu kilolar ile kendini iyi hissetmeyen ve mutsuz olan anne , hemen acil şekilde kilo vermek istiyor. Bir taraftan fazla kiloları ile mutsuz olan anne diğer taraftan yeni doğan çocuk ile başa çıkmaya ve emzirmeye çalışıyor. Halk arasında emzirirken diyet yapamazsın bilinci de anneyi ikilimde bırakıyor? Emzirirken diyet yapabilir miyim? Kilo vermem sütü azaltır mı? Ne zaman eski halime gelebilirim?
Her ne kadar anne hamilelikte çok kilo almasa da doğum sonrası karın bölgesinde mutlaka bir miktar yağ artışı gözlenir, gereğinden daha fazla kilo alan anneler ise kendilerini daha da kötü hissetmektedirler. Doğum sonrası hamilelikte oluşan ödem (vücudun su tutması) hemen geçmemekte, karın bölgesinde bir süre şişkinlikler devam etmektedir. Bu yüzden ilk 4 ay içinde ödem ve şişkinliklerin inmesi beklenmelidir. Diyete ne zaman başlanacağı net şekilde ortaya konmamaktadır. Kimi uzmanlar doğumdan hemen sonra kimisi 4-6 ay kimisi emzirme ne zaman biterse diye cevap vermekteler. Çalışmalar sütü azaltmayacak kaloride dengeli ve yeterli bir diyet ile doğumdan hemen sonra annenin kilo verebileceğini belirtiyor. Sütün kalitesi beslenmeye bağlı olduğu için siz dengeli ve yeterli beslenir, uzman kontrolünde yeteri kadar süte zarar vermeyecek kaloriyi alıyorsanız zaten kilo vermeye başlayabilirsiniz. Fakat diğer taraftan annede doğum ile oluşan bir travmanın ve psikolojik rahatlığın oluşması, süt salınımının yoluna girmesi, şişlik ve ödemlerin gitmesi için 4 ay beklenmesi önerilmektedir. 4 ay sonunda emzirme devam etse de diyetisyenin kalorisini ayarladığı bir diyet ile sağlıklı kilo vermeye başlanabilir.

Doğumdan Sonra Diyet
Unutulmamalıdır ki sütün kalite ve miktarını arttıran sürekli kalorili şeyler yemek değil, sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmedir. Bu yüzden 4 ay sonrasında vücudunuz toparlanmaya başladığında kilo vermeye başlayabilirsiniz. Emzirme bitene kadar kilo vermeyi ertelemekte doğru bir davranış değildir. Yemek alışkanlıklarının değişmesi, kiloların kalıcı hale gelmesi, egzersizin azalması daha ileride kilo vermenizi daha zorlaştıracaktır. Bu yüzden 4 aydan daha fazla beklenmemelidir. Yapılan araştırmalarda kilo problemi olan kadınların kilolarını özellikle doğum sonrası veremediklerini gösteriyor.
Gebelik sonrası kilo vermek çok daha kolay
Hepimiz doğumla birlikte aldığımız kiloları vermenin daha zor olduğunu düşünürüz, hâlbuki tam aksi söz konusudur. Çünkü emzirmek kilo vermeye birebir yardımcı olan bir etkendir. Bir kadın emzirme esnasında ortalama 100-200 kalori yakar ki bu enerji 30 dk yürümek ile hemen hemen aynıdır. Bu durumu avantaj haline getirip biraz beslenmenize dikkat ettiğinizde gebelik sonrası kilolardan kurtulmak çok kolay olacaktır.
Emzirmenin ilk 6 ayında diyet yapılmaz
Elbette burada asıl önemli olan diyet yapmak için doğru zamanın ne olduğudur. Emzirmenin ilk 6 ayında çok ağır bir diyet yapılamaz fakat doğumdan itibaren doğru bir beslenme ile kilo kaybınız başlar. Bu noktada mutlaka bir diyetisyen gözetimde olmanız çok önemlidir, böylece hem kilo verir hem de süt kalitenizi artırabilirsiniz.
Hangi diyet uygun
Emzirirken yapılan diyet ya da doğru beslenme ilkelerinin en başında bol su tüketmek gerekir. Yetişkin bir insan günde 1,5-2 lt su içerken emziren bir kadın için bu miktar 4 litrelere kadar çıkabilmektedir. Hem kilo kaybınız için hem bundan daha da önemli olan süt miktarınız için su içmeniz çok önemlidir.

Bir diğer önemli nokta ise öğün atlamamak, her diyet tedavisinde olduğu gibi emzirirken beslenmede de ara öğün hayat kurtarır. Emzirmenin başladığı anda yavaş yavaş kan şekerinde düşme olur ve bu ani açlık hissi doğurabilir, bu anlarda beyniniz size şekerli ya da tatlı bir şeyler yeme ihtiyacını emir verir ve siz kendinizi durduramazsınız. Bu durumda alacağınız önlem emzirme öncesinde ara öğün yapmış olmaktır ve bu ara öğün içeriğinde muhakkak süt, ayran veya yoğurt ve yanında meyve-kuru meyve veya ayranı tamamlayacak bir galeta olabilir.
DOĞUM KİLOLARINIZDAN KURTULMAK İÇİN BOL BOL YOĞURT TÜKETİN
6 Aylık emzirme dönemi
6 aylık emzirme dönemi hafif bir beslenme programı ile atlatıldıktan sonra daha emin ve kurallı bir diyet izlenebilir. Haftada 500 gr ile 1 kg arasında kilo kaybı hedeflenerek kişiye özel kalori ve beslenme durumu belirlenir. Sağlıklı bir beslenme davranışı düzenlenir, kişinin hayatına uyumu sağlanırsa gebelik öncesi ağırlığa geri dönmek çok kolay olacaktır.
Yapılan en büyük hata!
Unutmayın yapılan en büyük hata, emzirme döneminde sütün aratacağını düşünerek çok şekerli besinler ile beslenmektir. Bu ani kilo artışına neden olur. Bu nedenle mutlaka doğumdan hemen sonraki 1 ya da 2. ayda diyetisyen yardımı alın, bu hem sizi eski kilonuza döndürecek hem de bebeğinizin ilerleyen dönemlerde beslenmesini doğru planlamanızı sağlayacaktır. Sağlıklı nesiller yetiştirmek için annenin beslenme bilinci hayati önem taşır.
Doğumdan sonra diyete ne zaman başlanmalıdır videolu anlatım


Sağlıklı Günler Dileğiyle Lütfen Yorum Eklemeyi Unutmayınız Fikirlerinizi Bizimle Paylaşınız Ve Ayrıca Rahatsızlıklarınızda Dokdorunuza Başvurunuz Lütfen Saygılar Bilgi Dünyası.

Hiç yorum yok