Çok Uyumak Zararlı Mıdır

Çok Uyumak Zararlı Mıdır

Yetişkin bir insanın günde en az 6 en fazla 8 saat uyuması, sağlığı açısından ciddi bir zarar görmemesi için iyi bir önlem. Uzmanlar, bu standartlara uyan insanların kalp ve damar hastalıkları dahil yaşlanmaya bağlı pek çok rahatsızlıktan uzak durmalarını kolaylaştırdığını belirtiyor.

Vücudumuz, özellikle beyin ve kaslarımız bütün günün yorgunluk ve stresinden sonra dinlenmeye ihtiyaç duyar bu nedenle iyi bir gece uykusu gereklidir.
Uyku kasları ve beyni rahatlatıp dinlendirmenin yanında stresi azaltır, vücudu ve zihni sağlıklı tutar ve hafızayı güçlendirir. Peki ne kadar uykuya ihtiyacımız var? Bize her gün 6-7 saat uyumamız tavsiye edilir. Ancak bazılarımıza bu 6-7 saat yeterli gelmez çok daha fazlasına ihtiyaç duyarız. Bazı insanların 12-13-14 saat uyuduğunu duymuşsunuzdur. Peki bu kadar çok uyumanın bize ne gibi etkileri vardır?

Fazla Uyumak Sağlığınımız İçin Zararlı Mıdır
Fazla uyumanın etkilerine bakmadan, önce uyku eksikliğinin etkilerine bir bakalım. Bu durum uyku yoksunluğu olarak bilinir. Bir kişi uykusunu yeterince alamadığında kısa dönem ve uzun dönem yan etkiler gösterir. Bu kısa dönem etkiler uyuşukluk, konfüzyon, konsantrasyon bozukluğu gibi sorunlar iken, uzun dönem etkiler beyni ve zihinsel süreçleri etkileyerek hafıza sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, bu durumlardan kaçınmak için her gün yeterli miktarda uyumak tavsiye edilir. İkinci olarak, iyi ve uzun bir uyku en iyi güzellik ipuçlarından biri olarak kabul edilir. Bu teoriler çoğu zaman yanlış anlaşılır ve insanlar gerekli olmadığı halde 8 saatten fazla uyurlar. Aslında fazla uykuda olumsuz etkilere yol açabilir.

İlk olarak, çok fazla uyku insan vücudu için hiç gerekli değildir. Her gün en iyi şekilde fonksiyon gösterebilen bazı insanların sadece 4-5 saat uyuduklarına dair kayıtlar vardır. Tabi ki bu herkes için geçerli olmayabilir. Her gün 6-7 saatlik uyku, beyninizi ve zihninizi rahatlatıp ertesi güne vücudunuzun hazırlanması için yeterlidir. Beynin kendini rahatlatması için sadece uyku şart değildir sessiz bir ortamda oturmak ya da rahatlama teknikleri de zihnin dinlenmesini sağlar.

Fazla uyku bir kişiyi en basitinden uykulu, donuk ve keyifsiz yapar. Eğer daha da uzun süre uyursanız bu sizi letarjik ve daha da uykulu yapar. Bu da konsantrasyon eksikliklerine ve çalışma güçlüğüne yol açar. Vücutta aşırı uykunun tam etkisi hakkında devam eden araştırmalar vardır. Araştırmada 10 saatten fazla süre boyunca uyuyan insanların erken ya da genç yaşta öldükleri görülmüştür. Bu henüz hakkında herhangi bir medikal kanıt bulunamayan bir iddiadır. Bunun nedeni henüz bilinmiyor; ancak aşırı uykunun insanlar için gerekli olmadığı kesin olarak kanıtlanmıştır. Son olarak aşırı uyku kötü olmasa bile, değerli zamanlarınızı hiç bir şey yapmadan harcamış oluyorsunuz. Bu zamanı yaratıcı ve faydalı bir şeyler yapmak için kullanın.

Örneğin bir gün 3 saat uyuyup, ertesi gün 16 saat uyumak, kalp ve damar hastalıklarını tetikleyen en önemli faktörlerden biridir. Her zaman olmasa da genel olarak 6-8 saat arasında bir uyku çekmek sağlığınızı pozitif anlamda inanılmaz etkileyecektir.

Aşırı Uyumanın Zararları
Fazla uyku beyindeki seratonine gibi bazı kimyasallar üzerinde etki yarattığı için baş ağrısına neden olabiliyor. Günde 9 saatten fazla uyuyan insanlarda kalp ve damar hastalıkları tetikleniyor. 23.00 ve 05.00 saatleri arasında melatonin hormonunun salgılanma vakti. Bu süreyi uykuda geçirdiğinizde hücreleriniz yenileniyor ve yaşlanmaya karşı savaş vermiş oluyorsunuz. Fazlası ise zararlı olabiliyor. Fazla uyku başta obezite olmak üzere psikolojik sorunlara da yol açıyor. Çünkü gereğinden fazla uyuyanların hormon dengelerinde oluşan değişme iştahı da tetikliyor. Orta yaşlı kadınların uyku sürelerine dikkat etmeleri gerekiyor. Araştırmalara göre 9 saatten fazla uyuyan kadınlarda felç riski %70 'e kadar çıkabiliyor.

Sağlıklı bir uyku için
Önemli unsurlarda biri ise karanlık, sessiz ve iyi havalandırılmış bir odada uyumak. Özellikle iyi havalandırılmayan bir odada uyumak, zaman içerisinde kalp ve damar hastalıklarının yanında, solunum yolu rahatsızlıklarından da zarar görmenize sebep olabilir.

Sağlıklı Günler Dileğiyle Lütfen Yorum Eklemeyi Unutmayınız Fikirlerinizi Bizimle Paylaşınız Ve Ayrıca Rahatsızlıklarınızda Dokdorunuza Başvurunuz Lütfen Saygılar Bilgi Dünyası.

Hiç yorum yok