AKRABA EVLİLİĞİ NEDİR? SAKINCALARI NELERDİR?

Akraba evliliği isminden de anlaşılacağı üzere çiftlerin birbiri arasında kan bağı olması, yakın olmaları bazen aynı aileden bazen aynı sülaleden olmaları durumudur.
AKRABA EVLİLİĞİ NEDİR? SAKINCALARI NELERDİR?
Aynı aile ve sülalede yer alan iki kişinin arasında gerçekleşen evliliğe de akraba evliliği ismi verilmektedir. Akraba evliliği hala ülkemizde çok fazla tercih edilen bir evlilik çeşididir.

Özellikle Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu Bölgelerinde geniş aileler bazı sebeplerden dolayı özellikle miras, aileden tanıdık biri olsun mantığı ile hareket ederek çocuklarını akrabaları ile evlendiriyorlar.

Akraba Evliliğinin Fazla Olduğu Bölgeler

Akraba evliliği günümüzde aslında halkımız bilinçlendi çok fazla yok dense de işin aslı oldukça farklı. Özellikle Doğu ile batı arasındaki kültür farkından kaynaklı olarak Doğudaki ailelerde akraba evliliği daha fazla görülmekte. Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesinde insanlar tarlaları, toprakları, mal varlıkları aynı aile içinde kalsın yabancıya bölünmesin mantığı ile çocuklarını, kardeşlerini aynı aileden bir kız ya da erkek ile evlendirme işini çözüm olarak görüyorlar.

Geleneksel bazı durumların dışına çıkamamış ailelerde özellikle huyunu suyunu bildikleri biri ile tanıdıkları biri ile evlenme düşüncesi, bunun daha iyi olacağına olan inançları yüzünden birçok kişi ya akrabası olan bir kız ya da akrabası bir erkekle evlenmek durumu ile karşı karşıya kalıyor. Çoğu zamana bu aile büyüklerinden birinin kararı olup başka kimsenin fikrine bile sunulmuyor.

Akraba Evliliğinin Zararları Nelerdir

Akraba evliliği ahlaki olarak da toplum normları olarak da aslında kabul görmemesi gereken toplumsal bir sorundur. Çünkü bireyleri kan bağı olan yakın akrabaları ile evlendiriyorlar. Kızlar ya da erkekler uzun yıllar boyunca akrabası, kuzeni, yeğeni gibi yaşadığı büyüdüğü bireylerle evlenmek zorunda kalıyor. Bu durum akraba evliliğinin bireylerin psikolojisine zarar vermesine sebep oluyor. Bir diğer sorun ise bu ailelerin çiftler arasında oluşabilecek bir sorun sonucu birbiri ile tartışma yaşaması oluyor.

Akraba evliliğinin en büyük sakıncası, çiftlere, ailelere verdiği en büyük sorun ile çiftlerin çocuklarında görülüyor. Akraba evliliği yapan kişilerin çocuklarında kan uyuşmazlığı sonucu meydana gelen birçok kalıcı hastalık meydana gelebilir. Çocukların fiziksel ve beyinsel birçok zarar görmeleri hatta hayatını kaybetmeleri akraba evliliklerinin en belirgin ve oldukça fazla yaşanan sonucudur.

Yorumlar

Yorum Gönder