SAÇ DÖKÜLMESİ NEDENLERİ, TEDAVİSİ VE SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Günümüzde bir çok insanın problem yaşadığı saç dökülmesi zaman geçtikçe geri dönülmez bir hal alıyor. Saç dökülmesinin insanlar üzerinde bir çok etkisi olabiliyor. Psikolojik sorunlar en başta geliyor. Peki saç dökülmesi nedenleri, tedavisi ve saç bakımı nasıl yapılır?
SAÇ DÖKÜLMESİ NEDENLERİ, TEDAVİSİ

    Gün içerisinde yaşadığınız stres saçlarınızı dökebilir. Stres saçlarınızın büyümesini engelleyebilir ve kısa süre içerisinde dökülmesine neden olabilir. Bu duruma etki olarak saçları dökülen bir insan daha da strese kapılınca saç dökülme hızı ve oranı artar.

    Kullandığınız ilaçlar yan etki yaratarak saçlarınızı dökebilir. Tedavi yöntemlerinde çok sık kullanılan bazı ilaçların bu denli etkisi olabilir. Özellikle kemoterapi saçlarınızı çok hızlı döker.

    Dengeli ve düzenli beslenme saç dökülmesini engeller. Ancak beslenmenize dikkat etmez ve demir içerikli besinler tüketmezseniz saçlarınızın dökülmesi içten bile değildir. Bu durumda A vitaminine yüklenmeli ve demir içerikli sebze/meyve tüketmelisiniz. Aşırı yağlı yiyeceklerden kaçınmanız da gerekir.
    Anne adayı olan hamilelerin saçları gebelik esnasında dökülebilir. Ancak bu dökülme geçici bir etkiye sahiptir ve gebelik bittiğinde saçlarınız yerine tekrardan gelir. Aynı zamanda geçireceğiniz travmalar saçların dökülmesine etki edebilir. Peki saç dökülmesini engelleyecek durumlar nelerdir? Saç dökülmesi için uygulanacak tedavi yöntemleri nelerdir?

    Özellikle erkeklerin saç dökülmesi adına uygulayacakları tedavi çok uzun zaman gerektirir. Bir kaç ay kadar diye düşünebilirsiniz ancak bu süre çok daha uzun bir periyodu kapsar. Öyle ki ömür boyu ilaç kullanabilirsiniz. Oldukça zahmet isteyen işlerden bir tanesi saç tedavisidir. Bu nedenle kullanılan ilacı bırakmak tekrar sizleri kellik ile kavuşturur.

    Gelişen teknoloji ile birlikte bir çok hastalığa çare bulunmaktadır. Teknoloji sayesinde artık kafamız rahat bir şekilde tedavilerimizi olabiliyoruz ancak saç sektörü bu konuda biraz geride kalmış gibi duruyor. Bu bilgiye dayanarak tedavisi yok, kel olarak kalacağım gibi düşüncelere kapılmayın. Saç dökülmesi ile ilgili bir çok ünlü firma çalışmalarını başlattı ve milyarlarca lira para harcadılar. Bu da demek oluyor ki yakın zamanda bu sorunun tedavisi gelecek. Bir çok ülke bu konuyla ilgileniyor ve tedavisinin kesin çözümü bulunmak üzere.

    Bilimsel açıdan bu sorunun tedavisi kanıtlandı. Finasteride denilen bu aşam şu şekilde ilerliyor: Saçın dökülmesine neden olan hormonların seviyesi düşürülüyor. Böylece saç dökülmesi oranı %70'lere kadar azalıyor. Bu tedavinin dozunun ayarlanması oldukça önemlidir. Kullanım önerisi olarak 1 mg %75 kadar dökülmeyi azaltıyor. Finasteride gibi kullanımında %90'lara kadar etki gösteren bir ilaç daha vardır. Bunun adı ise Dutasteride'dir. Finasteride'den bir farkı ise yarısı kadar kullanıldığında saç dökülmesinin %90 kadar azaldığıdır. Ömür boyu sürmeyen bu tedavi yöntemi 12 ay kadar kullanıldığı zaman etkisini yavaş yavaş göstermeye başlıyor.

    Saç dökülmesini engellemek adına düzenli olarak saç bakımı yapmalısınız. Bu adımları isterseniz maddeler halinde sıralayalım:

•    Saçlarınızı sürekli olarak temiz tutmalısınız. Aynı zamanda saç derinizin de temiz olduğundan emin olmalısınız.

•    Saçlarınızı aşırı sıcak suyla yıkamanız saç dökülmesine neden olur. Çok sıcak su ile saçlarınızı yıkamamanızda fayda vardır.

•    Bilinenin aksine saçları çok sık yıkamak saç dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle saçları ara ara yıkamak gerekir. Saçlarınızı çok sık yıkamayınız.

•    Saçlarınızı güneşin zararlı ışınlarından koruyun. Bunu bir şapka yardımıyla da sağlayabilirsiniz. Aksi takdirde saç dökülmesi hızı artabilir.

•    Saçlarınızı kurutmak için kullandığınız saç kurutma makineleri ya da şekil vermek için kullandığınız maşalar saçlarınızı döker. Bu nedenle saçlarınızı doğal yollar ile kurutmalı ve yardımcı aletler kullanmamalısınız.

•    Doğru ve düzenli beslenerek saç bakımınıza katkıda bulunabilirsiniz. Gerekli olan vitaminleri alarak saçlarınızı canlı tutabilirsiniz. Saç bakımı konusunda beslenmenin önemli bir yeri vardır.

•    Saç bakımı adına doğal maskelerden yararlanabilirsiniz. Bu konuda oldukça iyi bir etkiye sahip olan baldan faydalanabilirsiniz.

Yorumlar