PROSTAT BÜYÜMESİ NEDENLERİ?

Prostat, erkeklerde spermi taşıyan sıvıyı üreten üreme bezi olarak tanımlanır. Bu bez, idrarın vücuttan atılması esnasında kullanılan idrar yolunun mesaneye bağlandığı bölümü çevrelemektedir. Prostat büyümesi, mesaneyi kapsayan üreme bezinin hacminin genişlemesi anlamına gelir ve hemen hemen belirli yaşa gelmiş her erkekte karşılaşılan bir rahatsızlıktır.
PROSTAT BÜYÜMESİ NEDENLERİ?
Prostat bezi büyüdükçe, idrar kanalına baskı uygulayarak mesane ve idrar sorunlarına  yol açabilmektedir. Prostat büyümesi genellkle “iyi huylu prostat hiperplazisi “ yani hücrelerin normalden fazla çoğalması  olarak adlandırılmaktadır. Prostat büyümesi söylendiğinde kanser akla gelsede prostat büyümesi kanser demek değildir. Yapılan araştırlamalarda prostat büyümesinin prostat kanserine sebep olduğu tarzında net bilgilere henüz ulaşılamamıştır.

Prostat Büyümesi Nedenleri

Prostat büyümesine neyin sebep olduğu  tam olarak bilinmemekle birlikte yaşlanmanın ve testislerin prostat bezinde görülen büyümeye neden olduğu yönünde bazı araştırmalar bulunmaktadır. Hatta örnek vererek anlatacak olursak testis kanseri sebebiyle testisleri alınan kişilerde prostat büyümesi görülmemesi, prostat büyümesine testislerin sebep olduğu tarzındaki görüşleri destekleyerek aynı zamanda bu görüşlerin artmasına da neden olmuştur.
Bu konu üzerine çalışan doktorlar  yeterli süre yaşayan her erkeğin mutlaka prostat büyümesi sorununu yaşayacağını savunmaktadırlar. Buda bize hastalığın çok yaygın olarak görüldüğü konusunda bilgi vermektedir. Prostat büyümesi daha çok %90 oranımnda 75-80 yaşından büyük olan erkelerde gözlenmektedir. Hastalık nadirde olsa %10 oranında 40 yaş üstü erkeklerde de görülmektedir.

Prostat büyümesinin yukarıda saydığımız nedenleri dışında oluşmasının bir diğer nedeni ise testosteron ve erkeklik hormonu olarak gösterilmektedir. Her erkeğin yaşadıkları süre boyunca vücutlarının ürettiği erkeklik hormonu olan testosteron, prostat bezi tarafından daha güçlü bir androjen olan dihydrotestosteron’a dönüştürülür. Bu daha güçlü olan erkeklik hormonu prostat büyümesini sarmalayan dokuları tetikleyerek prostat bezinin büyümesine neden olabilmektedir.

Bunların dışında daha öncede belirttğimiz yaş ilerlemesi hastalığın diğer bir nedenidir.Bilindiği üzere her erkekte bir miktar bulunan kadınlık hormonu olan östrojenin yaşın ilerlemesi yüzünden düşen erkeklik hormonu testosteron seviyesinin düşmesi sonucu etki gösterip prostat bezinde büyümeye neden olduğu kabul edilen sebeplerden bir diğeridir.

Yorumlar