PROKTİT (REKTİT) TEŞHİS VE TEDAVİSİ

Proktit, rektum çeperinin iltihaplanması olarak tanımlanmaktadır. Kalın bağırsağın sonunda bulunan kastan yapılmış boru biçimindeki yapıya rektum denmektedir. Vücudumuzun ürettiği dışkı vücuttan atılması esnasında rektum adı verilen borudan dışarı atılmaktadır. Bu yüzden rektum çeperinin iltihaplanması yani proktit makatta ağrı oluşmasına ve kişinin sürekli tuvalete çıkma hissi duymasına neden olmaktadır.
PROKTİT (REKTİT) TEŞHİS VE TEDAVİSİ
Proktit rahatsızlığı olan kişi tuvalete çıkarken kişi ciddi bir yanma ve ağrı hisseder. Ayrıca rektusdan akıntı ve kanama görülmektedir. Kaşıntıya ve karın bölgesinin sol tarafında ağrı oluşmasına neden olur.

Proktit (rektit) hastalığı çocukların ergenlik dönemlerinde ve ileri yaşlarda görülebilmektedir. Hastalığa crohn hastalığı ve Ülseratif Kolit olarak iki türü bulunan iltihabi bağırsak hastalıkları, bakteri enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklar ve zaman zamanda kanser hastaları için verilen radyoterapi hastalığa neden olabilmektedir. Bunların dışında nadiren rektumdan alınan ilaçlar ve kabızlık da hastalığa sebep olabilmektedir.

Yaygın olarak bakteriler nedeniyle oluşan iltihaplı bir hastalıktır. Ama eğer ki hastalık cinsel yoldan bulaşmış ise bu durumda her iki kişide eğer tedavi görmezlerse hastalığı başka kişilere de bulaştırmaları mümkündür. Kişi eğer idrar yaparken idrarından kan ve doku parçası geliyorsa bu hastalığı cinsel yoldan kaptığı anlamına gelir. Fakat anüs çevresinde su toplanması ve deri kabarcıkları tarzında belirtiler var ise bu hastalığın bakteriyel olduğunu gösterir.

Hastalığın teşhisi

Saydığımız şikâyetlerden ötürü doktora giden kişinin anüs ve çevresi proktoskop denilen bir görüntülenme borusu ile incelemeye alınır. Ayrıca kişiden idrar örneği alınarak da incelenmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda hastanın radyografik filmlerinin de çekilip hastalığın boyutunu incelemek tedavi süreci için gerekli olmaktadır.

Tedavisi

Hastalığın tedavisi için ilk olarak yapılan testler sonucu hastalığın neden olduğu hakkında teşhisin koyulmasından sonra tedavi süreci başlar. Bu durumda hastalığın uygulanan iki tedavi şekli vardır. Eğer ki hastalık cinsel yolla bulaşmış ise bu durumda kişiye uygulanan antibiyotik tedavisi ile hastalıktan kısa sürede kurtulmak mümkündür. Aynı şekilde basit bakteriler yoluyla bulaşan proktit hastalığı da yine benzer bir antibiyotik kullandırılarak hastalığın tedavisi mümkündür. Fakat iltihabi bağırsak hastalığından kaynaklı hastalığın tedavisi ne yazık ki antibiyotiklerle yapılamamaktadır. Bu şekilde oluşan hastalık da kişinin hastanede gözetim altına alınarak durumun ciddiyetine göre tedavi uygulanması gerekmektedir.

Prokrit (rektit) hastaları çektikleri ağrıları dindirmek için evde sıcak su banyosu yaparak kendilerini rahatlatabilirler. Ayrıca anüsün temiz tutulması da hastalığın tedavisi için oldukça gereklidir.

Yorumlar