MİTOZ BÖLÜNME VE EVRELERİ NELERDİR? KONU ANLATIMI

Mitoz bölünme Fen Bilimleri'nden beri öğrendiğimiz konuların arasında yararlanır. Biz sizlere bu konuda yardımcı olmak adına mitoz bölünme ve evreleri nelerdir konu anlatımı yapacağız.

Mitoz bölünme tek hücreye sahip canlılardan çok hücreli canlılara kadar, kısaca bütün canlılarda görülür. Tıpkı DNA'daki gibi mitoz bölünmeyle de katılım yoluyla özellikler anadan yavruya geçer. Bu sayede ana hücreden alınan özellikler yavruya geçtiği için yavru hücre ana hücreye benzer.
MİTOZ BÖLÜNME VE EVRELERİ NELERDİR?

Mitoz bölünme yaşlanan ve yaralanmış olan hücrelerin yenilenmesini sağlar. Mitoz bölünmeyle hücre sayısı artırılır ve tek hücreli canlılarda üreme görevini üstlenir.

Mitoz bölünme gerçekleşmeden önce hazırlık evresi görülür ki bu evreye interfaz adı verilir. Bu evre hücrenin normal yaşam evrelerinden biridir. Örnek olarak; beslenme, büyüme gibi olaylar gösterilebilir.

İnterfaz evresinde hücre kromozomları kendisini eşler. Kalıtım yoluyla geçen maddeler sayı olarak iki kat artar. Kromatit, kromozomların eşlenmesi durumunda iki iplikli hale gelen kromozomların ipliğine verilen addır. ATP sentesi, RNA, protein sentezi gibi metabolik işlevler oldukça hızlıdır bu evrede.

Bir diğer evre ise çekirdek bölünmesidir. Bu evrede profaz, metafaz, anafaz, telofaz gibi evreler gerçekleşir. 

Ağsı bir yapıya sahip olan kromatin ipliği, kıvrılıp kasılır ve kalınlaşır. Bu sayede kromozomları oluşturur. Bu işlemden sonra kromozomlar profaz evresinde görülebilir bir duruma gelir. İnterfaz evresinde eşlenme görmüş olan sentroiller aynı kutba giderken iğ ipliklerini oluştururlar. Profaz evresi tamamlanırken çekirdek zarı ve çekirdekçik erimeye başlar.

Kromozomların en belirgin olarak görülebildiği evre metafaz evresidir. İğ ipliğine tutunan kromozomlar düz bir sıra halinde hücre ekvatoruna dizilir. Bu evrede kromatitler birbirinden ayrılır ve kromozomların sentromerleri ikiye bölünür. Kromatitler, sentromerler sayesinde iğ ipliklerine tutunarak zıt kutuplara giderler.

Bir diğer evre olan anafaz evresi, kromatitlerin kutuplara doğru olan hareketlerinin görüldüğü evre olarak adlandırılır. Kromatitler birbirinden ayrılma işlemi bitirdikten sonra kardeş kromozomlar oluştururlar. Bu kardeşlerin kutuplara gitme işi bittikten sonra bu evre de tamamlanır.

Son evre stoplazma bölünmesidir. Yukarıda belirttiğimiz çekirdek bölünme evreleri gerçekleştikten sonra hücre stoplazma bölünmesine uğrar. Bu bölünme hayvan ve bitki hücrelerinde farklılık gösterir. Hayvan hücrelerinde bu işlem boğumlama şeklinde gerçekleşir.

Yorumlar

  1. ödev için çok işime yaradı teşekkür ederim

    YanıtlaSil
  2. sizde saolun bizi takip etmeye devam edin.

    YanıtlaSil
  3. GÜZEL ya beğendim ödevimi yaptım en azından

    YanıtlaSil

Yorum Gönder