MİKROSKOBUN İCADI VE GELİŞİMİ?

Mikroskop çıplak gözle görülemeyecek kadar minik olan cisimlerin birkaç mercek yardımıyla büyültülüp görülmesini sağlayan alettir. Mikroskop ilk olarak 1590 yılında Zacharias Janssen tarafından teleskop taklit edilerek icat edilmiştir. Ayrıca bu zamanlarda birtakım Alman, Hollandalı, İtalyan ve İngiliz bilginleri de mercekleri kullanarak cisimlerin çok daha net görüldüğünü bulmuşlardır.

Gözle görülemeyecek kadar küçük maddelerin incelenmesi için kullanılan ilk misroskop iki adet lamdan oluşuyordu.Bu lamlardan birinin diğerinin içine kaydırılarak maddeleri büyütmek ve yansıtmak münkün olmuştur.İlk başlarda sadece basit bir gzölem yapabilen misroskop İtalyan bilgin Campari’nin icadı ile homojen maddeleri görüp inceleyebilecek kapasiteye sahip olmuştur.
MİKROSKOBUN İCADI VE GELİŞİMİ?
Yunanca’da minik ya da ufak anlamına gelen “micros” ile bakmak anlamına gelen “skopeein” kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşan ve mikroskop adını alan alet, temel olarak objektif ve göz merceği olmak üzere iki adet mercekten yapılmıştır. Objektif, incelenmekte olan cismi büyütür, göz merceği ise cismin görüntüsünü olduğundan daha da büyük duruma gelmesini sağlar.

Mikroskop üstünde incelenmek isteyen cisimler mikroskobun cam bölümüne konularak icelenir.Bir mikroskopun temel parçaları aydınlanmayı sağlayan kondansatör, yansıtmak için kullanılan ayar vidaları ve kondansatöre giden ışığı ayarlamaya yarayan diyaframdır.

Karmaşık yapılı mikroskop ne zaman bulunmuştur?

İlk mikroskopların cisimleri büyütme kapasiteleri sınırlı kalmıştır. Bu yüzden de bu konuda mucitler sürekli çalışmalar yapmaya ve mikroskobu geliştirmeyi amaçlamışlardır. Bunlardan biride Cornelis Drebbel’in bulduğu mikroskobu gören Galileo Galilel, hemen aleti geliştirerek bu yeni mikroskoba, “casus camı” adını vermiştir. Bu yeni mikroskopta, ilk sistemin büyüttüğü görüntü, ikinci sisteme yansıtılarak görüntü daha da büyütülmüş oluyor. Cisimleri iki bin kez büyüten bu araç sayesinde özellikle virüs ve bakteri incelenmesinde kullanılarak, birçok hastalığın teşhis ve tedavisinde kullanılmıştır.

Mikroskobun kullanımı ne zaman yaygınlaştır?

Mikroskop ilk keşfedildiği andan itibaren her zaman yararlı olmuş ve kullanılmıştır. Ancak günümüzde kullanılan gelişmiş mikroskoplar bu anlamda daha da yarar sağladıkları için daha fazla kullanılmaktadırlar.

En fazla labaratuvarlarda kullanılan mikroskop aynı zamanda operatörlerin göz, kulak gibi organlara yaptıkları operasyonlarda da kullanılmaktadır. Ayrıca, hayvan ve bitki hücrelerinin ve metallerle kayaların da incelenerek bilgi edinilmesini sağlarlar.

Sonuç olarak araştırmaların vazgeçilmez bir parçası olan mikroskop bu sayede uygarlığın geşimesine çok büyük katkı sağlamıştır.

Yorumlar