MEYAN KÖKÜNÜN FAYDALARI NELERDİR?

    Meyan kökünün saymakla bitmeyecek faydaları bulunur. Hatta kozmetik alanında bile meyan kökü kullanılır. Cilt sağlığına dost olduğu bilinmektedir. Meyan kökü, çok eski zamanlardan beri alternatif tıp uygulaması olarak kullanılır.
MEYAN KÖKÜNÜN FAYDALARI NELERDİR
    Bu bitkinin anavatanı Çin'dir. Bu nedenle başta Çin olmak üzere Mısır uygarlığı tarafından da uzun yıllardır faydalanılıyor bu bitkiden. Sağlığa olan faydaları bakımından Çin ve Mısır'dan sonra Avrupa'ya ve sonra da tüm dünyaya yayılıyor bu bitki. Bu nedenle meyan kökü oldukça popüler bir bitkidir. Peki meyan kökünün faydaları nelerdir? İsterseniz bunu hep birlikte öğrenelim.

    Ağrılarınıza birebir gelen bu bitkinin suyu ve çayı en çok eklem ağrılarının giderilmesinde kullanılır. Ayrıca tropikal halde ilaç niyetine de kullanılabilir.

    Meyan kökü sinir sistemine yetıştıcı bir etki yapar. Depresyon tedavilerinde sıkça başvurulan bir bitkidir. Meyan kökü anti depresan özelliği sayesinde adrenal bezlerine yapıcı bir etki uygular. Kişisinin aşırı sinirini ve üzerinde hissettiği yorgunluğu alır.

    Özellikle tütün ürünleri ve alkol kullananların bu bitkiyi çay olarak tüketmelerinde fayda vardır. Bunun nedeni ise; meyan kökü karaciğer sağlığına koruma kalkanı sağlar. Anlayacağınız üzere bu şifalı bitki karaciğeri güçlendirir. 

    Soğuk algınlığına yakalandığınız zaman meyan kökünü tüketmenizde fayda vardır. Bu bitkiyi çay olarak tüketmeniz durumunda, soğuk algınlığı nedeniyle oluşan grip, nezle gibi hastalıklardan kolayca kurtulabilirsiniz. Ayrıca meyan kökü, metabolizmaya dostça yaklaşır ve güçlendirir.

    Tanıdığınız bir şeker hastası varsa, ona meyan kökü çayını önerebilirsiniz. Bu bitkinin çayı bir çok hastalığa deva olduğu gibi şeker hastalığına da iyi gelmektedir.

    Kolestorole iyi gelen meyan kökü çayı, kalbinizin sağlığına katkı sağlar. Bunlara ek olarak meyan kökü, kan basıncı seviyesini korur.

    Midenize de dost olan bu bitki, kabızlık sorununun giderilmesinde oldukça etkilidir. Herhangi bir mide problemi yaşıyorsanız meyan kökünü kullanmanızı tavsiye ederiz.

    Eğer spor yapan biriyseniz ya da fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışıyorsanız, o zaman meyan kökü çayını listenize ekleyebilirsiniz. Zira bu bitki kilo vermenize yardımcı olan bir bitkidir. Günlük kullanım tavsiyesi 1 fincan kadardır.

Yorumlar