KIRLANGIÇKUYRUK KELEBEKLERİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Adı: Kırlangıçkuyruk kelebekleri.
Yaygın adı: Kılıçkuyruklar, kuşkanatlılar, apollolar.
Takım: Lepidoptera
Tür sayısı: 550 civarında.
Kanat Genişliği: 3-28 cm arasında
KIRLANGIÇKUYRUK KELEBEKLERİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Fiziksel özellikleri: Genelde geniş yapılı kelebeklerdir. Ve arka kanatlarında kuyruk bulunmaktadır.Genel anlamda sarı-siyah ve siyah-yeşil renklerde olsalarda bazen kırmızı veya mavi benekler olacak şekilde iki renkten oluşmaktadır.Tırtıllar genelde Y şeklinde savunma osmeteriumlarına sahiptir.

Beslenme: Bu kelebeklerin yetişkinleri çiçeklerden ve tuzlu zeminli yüzeylerden büyük kümeler halinde beslenirken tırtıl halinde olduklarında tek başına beslenirler ve birçok bitkinin yapraklarını tüketirler.

Yaşam Alanı: En sık görüldüğü yerler yağmur ormanları olsada bataklıklar, bahçeler ve parklar gibi ılıman yerler yaşam alanları içerisindedir.Bununla birlikte bazı türleri sadece kuzeyin açık tundralarında veya dağların zirvesinde yaşar.

Tüm dünyada bulunabilselerde Kraliçe Aleksandranın kuşkanatlısı olan Ornithoptera Alexandrae Yeni Ginenin güneydoğusunda bulunur ve adada koruma altında bulunan yedi kelebek türünden biridir.Kanat açıklığı 17-28 ci arasındadır.Endonezya ve Yeni Gine gibi tropikal alanlarda yaşayan kuşkanatlı kelebeklerin erkekleri , tüm kelebekler içinde en gösterişli olanlardandır.Seçkin türleri kelebek çiftliklerinde özel olarak yetiştirilip koleksiyonerlerle yüksek fiyatlara sunulmaktadır.
Kırlangıçkuyruklular çiçeklerden beslenirken sürekli kanat çırparlar.Bu hareketlerinin amacı tam olarak bilinmesede bunu kendisini taşıyamayacağına inandığı çiçeğe yardımcı olmak için yaptığı düşünülmektedir.

Kılıçkuyrukların türleri

Kılıçkuyruk kelebeklerinin her biri farklı bir dış görünüşe sahip üç alt familyası bulunmaktadır. Yalnızca Güney Meksika’da yaşayan Baronia brevicornis türlerinin bulunduğu “ilkel” Baroniinae en küçük alt familya olarak tanımlanırlar. En geniş başka bir deyişle en büyük alt familyası en büyük dağılımıda sahip olan Papionimaedir. En tanıdık ve “tipik” çatalkuyruklar olan ve Kuzey Amerika ve Avrupa’da Papilio olarak bilinen “gerçek” çatalkuyruklara sahiptir. Hem avrupada hemde amerikada olan tel çatal kuyruk olması nedeniyle oldukça nadir bir türdür.

Pamasumae alt familyası yaklaşık 50 türüyle, esasen kuzeyin ılıman bölgelerindeki soğuk kısımlarda bulunuyor olması alışılmadık bir durumdur.

Yumurtalar
Birçok türünde yumurtalar genel olarak uçuk yeşil ve küresel yapıdadırlar.Yüzeylerinde herhangi bir oyma görülmez.Bazı türlerinde yumurta , yumurta kabuğu dışında tırtıl yumurtadan çıktığında yiyebildiği mumsu bir maddeyle kaplıdır.Bu tür yumurtalar tırtılın iştahını arttırmayacak noktalara konmaktadır.Çuğu tür yumurtalarını bitkinin üstüne ayrı ayrı yerleştirirler.Bununla birlikte Asma çatalkuyruklu türü toplu halde yumurtlar.tırtıllar genel olarak birbirine yakın dururlar. Ve yemek yemeğide deri değiştirmeyi de birlikte yaparlar. Bazı tırtıllar ekili bitkiler için zararlı olabilmektedir.

Bir çok kelebek türünde olduğu gibi görenleri kendine hayran bırakan bu tür kelebeklerin farklı yapılarıyla biraz daha öne çıkmakta olduklarını söylemekde yarar vardır.

Yorumlar