KEKİK OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Kekik otu Latince Thymus Vulgaris olarak bilinmektedir. Kekik otu farklı kullanımlarla da olsa yıllardan beri sağlık anlamında kullanılmıştır. En fazla salgın hastalıklara karşı kullanılan kekik otuyla ilgili yapılan araştırmalar kekik otunun antimikrobiyal özelliğe sahip olduğunu göstermiştir.
KEKİK OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?
Ülkemiz kekik üretimi bakımından dünya üzerinde %70’lik bir orana sahiptir. Hatta şöyle ki elliden fazla kekik çeşidi olmakla birlikte bunun 21 tanesi ülkemizde yetişmektedir. Ülkemizde yetişen türlerine örnek vermek gerekirse Thymbra, Thymus, Saturaje, Origanum, Sideritis ve Salvia gibi çeşitler bulunmaktadır. Buradan bile anlaşılacağı gibi ülkemizde kekik yetiştiriciliği çok önemli yer tutmaktadır. Yetiştirildiği bölgeye göre beyaz kekik, kara kekik, sivri kekik, İzmir kekik ve dağ kekiği gibi tanımlanan kekik çeşitleri de bulunmaktadır.

Şifalı bitkiler arasında en fazla ihraç edilen bitki olan kekik bitkisidir. Kekik sadece bitki olarak değil aynı zamanda kekik yağıda ihraç edilmektedir. İhraç edilen ülkeler arasında başlıca Avrupa ülkeleri, ABD, Avustralya ve Kanada gelmektedir.

Kekik aynı zamanda içindeki maddeler sayesinde gıdaların bozulmasını önleyecek özellikler taşıdığından bu amaçla da kullanılmaktadır. Çünkü besinleri korumak için kullanılan kimyasal içerikli katkı maddelerinden de kekik sayesinde korunmuş oluruz.

Mutfağımızda da oldukça önemli bir yere sahip olan kekik otu yemeklerimize ve salatalarımıza hem tat katar hem de hoş bir koku sağlar.

Gelelim kekik otunun faydalarına,

    Kekik mide, karın ve baş ağrılarına karşı etkilidir.

    Serbest radikallere karşı etkili antioksidan etkisi bulunur.

    Kekik balgam sökücü bitkiler arasında yer alır.

    Üst solunum yolları iltihabında kekik çayı içilerek kullanılabileceği  kekik   suyundan gargara  yapılarak da kullanılabilir.

    Kolesterol miktarını düzenler.

    Nezle, grip, öksürük, boğaz iltihabı, bademcik iltihabı gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarında balgam söktürücü olarak tedaviye destek verir.

    Ağız kokusuna karşı gargara yapılarak kullanılır.

    Diyabet yani şeker hastalığına karşı fayda sağlar.

    İdrar söktürücüdür.

    Kanserin meydana gelmesini önleyici özellikleri olduğu kanıtlanmıştır.

    Sindirimi kolaylaştırır.

    Doğal antibiyotik özelliği ile birçok ilacın ilacın içinde yer alır.

Kekik otunu aynı zamanda çayını içerek de faydasından yararlanabiliriz.

Yorumlar