KADINLARDA VE ERKEKLERDE GÖRÜLEN SAÇ DÖKÜLMESİ VE NEDENLERİ?

İnsanları birbirinden ayıran en karakteristik özelliklerden biri saçtır. Herkesin saç tipi, rengi, kalınlığı, inceliği birbirinden farklıdır. BU farklılığa birde kişinin kendi özel tercihleri eklendiğinde durum daha da çeşitlenir. Saç hem kadınlar hem de erkekler için çok önemlidir. Bu anlamda yüzyıllardan beri insanlar saçlarını güzelleştirmek için birçok şey yapmışlardır. İnsanlar ilk doğduklarında 1100 adet folikül olarak başlar bu durum 25 yaş aralığına kadar böyle kalır sonrasında bu sayı 600lere kadar düşer. Bunun nedeni sadece dökülme değil büyümeye bağlı genişlemedir. Saçlarımız doğduğumuz andan öldüğümüz ana kadar sürekli bir yenilenme içerisindedir. Bu ilerleme sürecinde zaman zaman dökülmeler yeniden saç çıkmalar meydana gelmektedir. Özellikle mevsim geçişlerinde dökülme çok fazla olmaktadır. Hele ki sonbaharda gün ışığının azalması nedeniyle bu dökülme daha da artar.
KADINLARDA VE ERKEKLERDE GÖRÜLEN SAÇ DÖKÜLMESİ VE NEDENLERİ?

Saç Dökülmesi Tipleri

Genetik Saç Dökülmesi (Erkek Tipi Saç Dökülmesi): Dünya üzerinde erkeklerde en fazla görülen saç dökülmesi şeklidir. Beyaz ırka mensup 2 erkekten birinde bu tip dökülmeye rastlanmaktadır.

Diffüz Alopesi: Kafa derisinin tamamına yayılan saç dökülme şeklidir. Ciddi boyutlara varana kadar genel olarak fark edilmez.

Sikatrisiyel Alopesi: Saç derisi üstünde yara oluşumundan kaynaklanır. Genel olarak dairesel biçimde olmakla birlikte bazen başın tamamında da görülebilir.

Travmatik Alopesi: Birtakım kimyasal ve fiziksel yaralanmalardan kaynaklanır.

Enfeksiyonlar Ve Infestasyonlar: Bazı mantar, bakteriler veya bitlerden kaynaklı saç dökülmesidir.

Normal Saç Dökülmesi: Bütün saçlar dökülür ve yerine yenileri çıkar.Bir günde bir insan 80 ile 120 tel saç döker. Bu orandaki saç dökülmeleri normal olarak kabul edilir.

Hastalıklara Bağlı Alopesi: Bu tip saç dökülmesi çeşitli genetik hastalıklardan, hamilelik ve doğuma bağlı hastalıklardan kaynaklanmaktadır.

Çeşitli Nedenlere Bağlı Alopesi: Sedef hastalığı gibi çeşitli kronik cilt hastalıkları saçta da görülüp saçın dökülmesine neden olabilir. Bunun dışında enfeksiyonlar, diyabet, çinko ve demir eksiklikleri, stres, aşırı doz A vitamini, troid bozuklukları gibi çeşitli nedenlerden dolayı saç dökülmesi yaşanabilir.

Erkekte Saç Dökülmesi

Erkek Tipi Saç Dökülmesi): Daha öncede kısaca değindiğimiz gibi erkeklerde en fazla görülen saç dökülmesi tipidir. Bu tip saç dökülmesinde ilk başta tepe noktasındaki ve alnın saç çizgisi bölümündeki saçlar zayıflamaya başlar ve zaman içerisinde burada saç kalmaz. Sadece başın ön kısmında saç kalır. Ardından bu yanlara doğru bir yayılım gösterir. Erkeklerin çoğu için bu stresli bir deneyimdir. Bu tip saç dökülmeleri yirmili yaşlarda başlar. Ellili yaşlardan sonra neredeyse her erkekte rastlanmaktadır.

Bu tip saç dökülmesi genel olarak genetiktir. O nedenle ailesinde bu tip saç dökülmesi görülen kişilerin bunun için önlem alması onların yararına olacaktır.

DHT: "Kötü" Testosteron
DHT (Dihidrotestosteron) vücuttaki pek çok erkeklik hormonundan biridir. DHT bir erkeğin yaşamının erken dönemindeki gelişim aşamalarında önemlidir; ancak, yaşlandıkça saç dökülmesinin nedeni haline gelmeye başlar. Erkek tipi saç dökülmesi DHT’nin kıl foliküllerine olan aktivitesinden kaynaklanmaktadır. İnsan saçı normalde büyüme, dökülme ve yeniden büyümeyi içeren bir döngüyü izler. Ancak artmış DHT düzeylerinin, büyüme evresinin kısalmasına ve saçın dökülmesi için gereken sürenin kısalmasına katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Bu durum saçların cılızlaşmasına yol açar.

Kadında Saç Dökülmesi
Kadınlarda saç dökülmesi yaşlanma ile birlikte birtakım hastalıklar ve hormonal anlamdaki değişkenliklerden kaynaklanır. Kadınlarda olan saç dökülmesi erkeklerinki gibi değil daha çok azalma ve incelme şeklindedir. Erkeklerinki gibi saç dökülmesine de az da olsa rastlanmaktadır.
Kadın tipi saç dökülmesi: Kadınlarda görülen saç kayıplarının %80 nedenini Androgenetik Alopesi olarak adlandırılan erkeklik hormonu fazlalığından kaynaklanır. Kadın tipi saçsızlık genel anlamda otuzlu yaşlarda başlayıp kırklı yaşlarda iyice belirgin bir hal alır. Hatta bu durum menopozdan sonra iyice belirgin hale gelir. Ama yine de kadınlardaki saç dökülmesi erkeklerin ki olmaz. Genel olarak kadınlarda üç tip saç dökülmesi yaşanır.

Stres: Stres birçok hastalığa neden olabildiği gibi saç dökülmesine de neden olabilir. Fakat stresten kaynaklı saç dökülmeleri stres sebebi ortadan kalktığında yeniden çıkar.

Doğum: Hamilelik sebebiyle değişen hormonların yüzünden saç dökülmesi yaşanabilir. Fakat bu geçici bir durumdur.

Tiroit Bezi Salgı Bozuklukları: Tiroit bezi rahatsızlıklarının sebep olduğu bir sorunda saç dökülmesidir. Tiroit tedavisi veya saç ekimi ile bu durum çözülebilir.

Yorumlar