İSKENDER FAHRETTİN SERTELLİ KİMDİR? HAYATI VE ESERLERİ KISACA

İskender Fahrettin SERTELLİ, tam olarak bilinmemekle birlikte 1895 yılında dünyaya gözlerini açtığı bilinmektedir. Çocuk yaşlarda olduğu dönemlerde babasının işi dolayısı ile o zamanlar Osmanlı imparatorluğu topraklarında olan Yemen’de kalmıştır.

İskender Fahrettin SERTELLİ günümüzde çok fazla bilinen bir yazar değildir. Fakat kendi döneminde oldukça bilinen bir yazardır. Ayrıca yazarlığın dışında iyi bir araştırmacı ve gazetecidir. Akşam gazetesinde uzun yıllar boyunca başyazar olarak görev yapmıştır.
İSKENDER FAHRETTİN SERTELLİ KİMDİR? HAYATI VE ESERLERİ KISACA
Ülkemizin ilk kuruluş dönemlerinde halk devrimi esnasında oldukça yoğun araştırmalar yapmıştır. Hatta dönemin Milli Eğitim Müdürü onu “Harf devriminin en çok çalışan yazarı olarak tanımlamıştır” Halk devriminin ilan edilmesinin ardından bu aydınlanmaya katkı koymak için beş yıl’ da toplam kırk kitap yayınlamıştır. Tarihimizin ana hatlarının şekillendirilmesinden sonra da özellikle tarihi romanlar konusunda kitaplar yazmıştır. Üstelik bu romanları detaylı araştırmalar yaparak oldukça yalın bir şekilde yazmıştır. Bu nedenle halkın büyük beğenisini toplamıştır. İskender Fahrettin SERTELLİ, bütün bu çalışmaları sayesinde milli kütüphanenin gelişmesinde çok büyük katkı sağlamıştır.

İskender Fahrettin SERTELLİ, tarihi romanlar konusunda ülkemizde öncü olan bir yazardır. Türk Tarih kurumunun Latince harflerden sonra 1937 yılında bastığı ilk tarih dergisi “Bellete’ den “sonra Latince harflerle yazılan ikinci tarih dergisi olan “Tarihten Sesler “ adlı dergiyi çıkarmıştır. 1943 yılında çıkan dergi ne yazık ki yazarın ölümünden sonra Mayıs 1945 yılında 25.sayısı ile yayın hayatına son vermiştir.

Yazar ilk olarak polisiye romanlar yazmıştır. Takma isimlerin çok fazla kullanıldığı bu dönemde “behlül dana “ takma adını kullanır. Çok iyi İngilizce bildiğinden okuduğu yabancı kitapların da etkisiyle o da ülkemizin “Arsen LÜPENİ Ele Geçmez Kadri’yi”  yaratmıştır. Ayrıca yine o dönem tutulan Türk kahramanlarına karşılık oda başka kahramanlar yaratmaya çalışmıştır. Fakat yine de en fazla eseri tarihi konularda vermiştir. Ayrıca sertellinin kitapları o zaman başyazarı olduğu akşam gazetesinde tefrika yani bildiğimiz anlamıyla yazı dizisi olarak kullanılmıştır.

Yazarın hayatımıza ve ülkemizin gelişmesine bir diğer katkısı da İngilizce-Türkçe sözlük yaparak olmuştur. Bu sözlükte gramer eklemeside yapılmıştır. Sözlük o dönemki öğrencilere ciddi yarar sağlamıştır. Ayrıca yazarın İngilizceden çevirdiği modern iş ve yönetim usulleri adlı bir dizi kitap sayesinde de eğitim hayatına katkı sağlamıştır.

İskender Fahrettin SERTELLİ 1945 yılında yöneticisi olduğu tarihten sesler adlı derginin Eminönü’ndeki çalışma odasında aniden hastalandıktan kısa bir süre sonra hayata gözlerini yummuştur.

Eserleri
    Abdülhamit ve Afrodit
    Deliler saltanatı
    Telli haseki
    Sahte prenses
    İstanbul’u nasıl aldık
    Bizans’ın son günleri
    İngiliz Casusu Lavrens İstanbul’da
    Öldüren kadın
    Dünya ağlıyor
    Asya’dan bir güneş doğuyor
    Barbaros gençliği

Yorumlar