FOLİK ASİT EKSİKLİĞİ NEDİR? FOLİK ASİT NELERDE BULUNUR?

Folik asit, B vitamini grubuna dâhil olan bir vitamin türüdür. Hücrelerin bölünmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Vücutta kan yapımına destek olmaktadır.
FOLİK ASİT EKSİKLİĞİ NEDİR? FOLİK ASİT NELERDE BULUNUR?

Folik Asit Eksikliği Nedir?

Folik asit eksikliği yetersiz beslenme ve bazı rahatsızlıklar nedeni ile vücutta yeteri kadar folik asit bulunmaması durumdur.

Folik Asitin Faydaları Nelerdir?

Folik asit, insan sağlığı açısından önemli bir yere sahiptir. Kan oluşumunu desteklemesi nedeni ile oldukça önemli bir vitamindir. Folik asit birçok hastalığın oluşmasını engellemektedir. Nefes darlığı, kalp krizi ve felç gibi hastalıklar folik asit kullanımı ile önlenebilmektedir. Bunların yanı sıra kanser hastalığı ile de yakından ilgilidir.

Folik asit kullanımı kanser riskini azaltmaktadır. Kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini en alt seviyeye indirir. Şeker hastalığı ile mücadele eder. Hamile kalmaya yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıkların önüne geçer. Zihin bulanıklığı ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların ortaya çıkmasını önlemekte de oldukça faydalıdır.

Folik Asit Eksikliği Nedenleri ve Sonuçları?

Folik asit eksikliği genelde yetersiz beslenme sonucunda ortaya çıkmaktadır. İçerisinde folik asit bulunan besinlerin tüketilmemesi folik asit eksikliğine neden olmaktadır. Kanser ve diğer kan hastalıkları da yine folik asit eksikliği nedenlerinden olabilir. Böbrek hastalıkları da folik asit eksikliklerinin nedenleri arasındadır.

Folik asit eksikliği insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Folik asit eksikliği olan bir kişide yeteri kadar kan üretimi olmaz ve kan hastalıkları ortaya çıkabilir. Unutkanlık, yorgunluk, çarpıntı, felç geçirme riskinin artması folik asit eksikliği sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle folik asit ihtiyacı karşılanmalıdır. Doktor kontörlünde yapılan testler ile folik asit eksikliği belirlenebilir. Ve buna uygun beslenme programı ve tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Folik Asit Açısından Zengin Besinler Nelerdir?

Folik asit ihtiyacının doktorun tavsiye ettiği ilaçları kullanarak giderilebileceği gibi besin takviyesi ile de karşılayabilirsiniz. Günlük folik asit ihtiyacı tüketilen gıdalardan da alınabilir. Folik asit açısından zengin besinler şunlardır;

•         Brokoli,
•         Greyfurt, portakal, mandalina gibi turunçgiller ailesinden olan meyveler,
•         Kuşkonmaz,
•         Ispanak, marul gibi yeşil yapraklı besinler,
•         Avokado,
•         Bamya,
•         Fındık, fıstık gibi kuruyemişler,
•         bezelye gibi birçok besin içinde folik asit bulundurmaktadır. Bu besin türlerini tüketerek folik asit ihtiyacı karşılanabilir.

Yorumlar