Eşeyli Üreme Ve Eşeysiz Üreme Nedir, Çeşitleri Nelerdir

Eşeyli üreme tanım olarak, çok hücreli gelişmiş canlıların iki farklı ataya ait üreme hücrelerinin birleşerek döllenmesi sonucunda oluşmuştur. Eşeyli üremede dişi ve erkek cinsi birleşir ve bunun sonucunda doğacak çocukları kalıtsal özelliklerinin yarısını annesinden yarısını da babasından alacaktır. Eşeyli üreme hem genetik çeşitliliği arttırır hem de birey sayısını arttırır.
Eşeyli Üreme Ve Eşeysiz Üreme
Eşeyli üreme çeşitleri 3 farklı şekilde sıralanmıştır. Birinci olarak tohumla üreme: Genelde bitkilerde olur. Bitkilerin tohumları uygun şartlarda çimlenerek yeni bir bitkiyi oluşturur. Tohum bitkinin dişi organında döllenerek oluşmuştur. İkinci üreme şekli ise Yumurta ile üreme: Kuşlar, balıklar, kurbağalar ve sürüngenlerde oluşur.

Döllenme ile oluşan zigot süreli bölünür ve embriyoyu oluşturur. Embriyoda gelişimini yumurtanın içerisinden ve dışarıda tamamlar. Son olarak Doğurarak üreme: insanlarda ve memelilerde görülen bu olayda döllenme zigotu oluşturur ve o da embriyo olarak sürekli bölünür. Yavru gelişimini anne karnında ve dışarıda tamamlar. 

Eşeysiz üremede ise durum daha farklıdır. Eşeysiz üreme ilkel yapılı canlılarda görülür. Tek bir atanın çoğalmasından bahsedilir. Buradaki bölünme mitoz bölünme şeklindedir.  Bölünen hücre ortadan ikiye tekrar bölünür. Bölünme enine ve boyuna olabilmektedir. Terliksi hayvanlarda ve amiplerde görülür.

Eşeysiz üreme çeşitleri 5 tanedir. İlk olarak Sporla üreme: Canlı hücre içerisinde çok fazla spor oluşur ve bu sporlar rüzgar etkisiyle sağa sola yayılır. Uygun ortam bulduklarında çimlenerek ana canlıyı oluşturur. İkincisi Tomurcuklanarak üreme: Ata canlıda oluşan çıkıntılardan yeni canlıların ortaya çıkması durumdur. Bira mayası be sünger örnek gösterilebilir.

Üçüncü olarak Rejenerasyonla üreme: Burada bir parçası kopan canlıdan yeni bir canlı oluşur. Örnek olarak kertenkele gibi.

Çelikle üreme: Kavak, çilek ve söğüt gibi bitkilerden bir parça alınıp kök oluşturularak yeni bir bitkinin ortaya çıkmasıdır. Son olarak ise Yumru ile üreme: Patates gibi bitkilerde görülen üreme şekildir. Yer elmasında da görülür. Gözeneklerinden yeni bitkiler oluşur.

Yorumlar

  1. Guzel paylasim umarim odevlerinizi yapmaya yardimci oluyordur

    YanıtlaSil
  2. üreme ile detaylı bilgi sahibi olduk DETAY bilmekta fayda var

    YanıtlaSil

Yorum Gönder