EŞEK ARISI NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Eşek arısı, halk arasında bilinen adıyla sarıca arı, diğer arılara göre  son derece iri yapılı ve zararlı bir arı türüdür. Bilimsel olarak incelendiğinde  Vespa arı familyasından kabul edilen  bu yaban arısı türü, dünyanın birçok ülkesinde bulunmaktadır.
EŞEK ARISI NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

EŞEK ARISI NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Lider olanlarının boyları üç santimetreye kadar çıkabilen eşek arılarının yaşam alanları tam olarak belirli olmamaktadır.Bu nedenle insanların yaşam alanlarına yakın olan yerlerine dahi kovanlarını yapabilirler. Eşek arıları normal olan arılara göre farklı bir şekilde kendilerini savunurlar.

Diğer arılar kendilerini iğneleri yardımıyla koruyup düşmanı sokarak kendilerinden uzaklaştırırlar, fakat eşek arısı ağızlarındaki dişleriyle genellikle düşmanına saldırmaktadır. Eğer ciddi bir tehlike hissederlersede o zaman da zehirli olan iğnelerini kullanırlar. Eşek arısının iğnelerinde bulunan zehir  insanlar için son derece ağır sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Özellikle arı zehrine karşı alerjisi olan kişilerde ölümle sonuçlanma riski dahi bulunmaktadır.

Eşşek arıları bal arılarına karşı daha iri ve daha güçlü oldukları için bu üstünlüklerini zaman zaman göstermektedirler. Kıtlık zamanlarında eşek arılarının bu gücü kullanarak bal arılarının kovanlara saldırırıp onları öldürerek ballarını yiyerek beslendikleri bilinen bir gerçektir. Eşek arısı aslında kovanlarına karşı bir saldırı olmadığı ve yaşam alanlarına girilmediği sürece saldırgan değillerdir. Fakat bu gibi durumlarda oldukça saldırganlaşırlar. İnsanların doğaya verdiği zarar sonucu eşek arılarının yaşam alanları gitgide daralmaktadır. Bu sebeple eşek arılarının insanlara saldırdığı yönündeki haberler günümüzde duyulur olmuştur.

Eşşek arısı nasıl beslenir?

Eşek arısı, doğal yaşamda asla aç kalmazlar. Yemek artıklarından, meyve sebze parçalarına, ölü hayvan etlerinden tutunda  böceklere kadar geniş bir besin yelpazesine sahip olan eşek arısı bu nedenle herşekilde karnını doyurmanın bir yolunu bulur. Zaten eşek arılarının insanların olduğu yerlere bu kadar girmesinin diğer bir sebebi de çöplere dökülen yemek artıklarıdır.

Eşek arısının üremesi

Eşek arısıda bütün arılar gibi üç adımlı bir doğum evresinden geçerler. İlk olarak kraliçe arının kovanın içine bıraktığı yumurtalarla başlar. Fakat bu yumurtalar arıların sınıflarına göre farklı yerlere yerleştirilirler. İşçi arılar ve ana arı döllenmiş yumurtadan eşek arıları ise döllenmemiş yumurtadan çıkarlar. Bu yumurta evresinden sonra larva evresi başlar.

Bu evrede larvalar arı sütü ile beslenirler. Sonrasında polen ve bal verilir.Son evre olan kurtçuk evresinde arı hücresinden çıkmaya hazır hale gelir.Bu döllenme süresi oniki gün devam eder. Hücreden çıkan arı iki gün içinde güçlenip normal gücünü alır. Yirmi bir gün içinde de rengini tam olarak alarak bildiğimiz eşek arısı görüntüsüne kavuşurlar.

Yorumlar