DUYGUSAL AÇLIK SENDROMU NEDİR?

Aslında pek çoğumuz birazdan anlatacaklarımızı okurken bunları yaşadığını söyleyecektir. Hani olur ya zaman zaman bazen öfkeden, bazen kızgınlıktan veya can sıkıntısından kimi zamanda mutluluktan dolabın önünde buluruz. Böyle zamanlarda aslında fiziksel olarak bir açlık durumu söz konusu değildir. Fakat yine de kendimizi yemekten alıkoyamayız. Bu durumda oluşan açlık hissine duygusal açlık sendromu denmektedir.
DUYGUSAL AÇLIK SENDROMU NEDİR?
Başka bir deyişle fiziksel açlık’ dan değil de ruhsal açlıktan kaynaklanan açlık hissiyatıdır.
Duygusal yeme sendromu genel olarak olumsuz duygularla baş etmek için yapılan bir eylemdir. Olumsuz duygular içinde olan kişi bu duygusunu bastırmak için direk yemek yemeye yönelirler. Hatta bu konuda uzmanlar kişinin bu alışkanlığa daha bebekken edindiği belirtirler. Bu durumu da bebeğin aç olmadığı durumlarda da annesini emerek rahatladığını belirterek açıklarlar. Bu duyunun bu nedenle birçok kişide görüldüğünü belirtirler. Ayrıca son dönemlerde yoğun iş hayatı ve stresin duygusal açlık sendromunu arttırdığını belirtiyorlar.

Peki, duygusal açlık sendromumuz olduğunu nasıl anlarız?

a.    Aç olmadığınız halde hatta hemen yemek sonrası olduğu halde yine de bir şeyler yemek ihtiyacı duyuyor hatta yaşıyorsanız,
b.    Yemek yeme sonrası kendinizi daha mutlu ve sakin hissediyorsanız.
c.    Kendinizi mutlu etmenin veya ödüllendirmenin yolu buzdolabından geçiyorsa,
d.    Çok hızlı sürede aşırı derecede yemek yiyorsanız,
e.    Zararlı olduğunu bildiğiniz gıdalardan bir türlü uzak duramıyorsanız.
Yukarıda saydığımız durumlardan şikâyetçiyseniz muhtemelen sizde duygusal açlık sendromu olduğunu söylemek mümkündür.

Duygusal açlık sendromu zararları nelerdir?

Bu durumun yarattığı en büyük etki yine kişinin ruhsal durumu üzerine olmaktadır. Bu durumda kişi yemek yediği için ki bu yiyecekler genelde zararlı olan yiyecekler olduğu için kişinin kendisini suçlu hissetmesine neden olmaktadır. Bu durumda kişiyi yeni bir açlık krizine itmektedir. Ayrıca bilinçsizce aşırı yemek tüketimi kişinin kilo almasına ve kendini daha da mutsuz hissetmesine neden olur. Yani mutsuzluğu gidermek için yemek yemek sadece kısa süreli bir rahatlama sunar. Sonrası derin bir mutsuzluk durumudur.

Peki, duygusal açlık sendromu ile nasıl baş ederiz,

a.    İlk olarak duygusal açlık sendromunun farkına varmak ve bu sorunla baş etmek için karar vermek çok önemlidir.
b.    Kriz anlarında yememek için evde veya işyerimizde abur cubur bulundurmayın.
c.    Hangi durumların sizi yemeye yönlendirdiğini ve daha çok günün hangi saati duygusal açlık sendromu yaşıyorsanız bunu tespit ederek hastalığın önüne geçebilirsiniz.
d.    Hislerinizde herhangi bir değişiklik durumu hissettiğinizde yeme isteğiniziz önüne geçmek için kendinizi o anlarda oyalayacak bir uğraş edinin.
e.    Duygusal açlık sendromunda tükettiğiniz yiyecekleri değiştirin. Örnek vermek gerekirse, özellikle kadınlar kendilerini mutsuz hissettiklerinde mutluluk hormonu salgılatan çikolataya yönelirler. Fakat bu durumlarda yenilen çikolatanın miktarı istenilmeyen boyutlara varabilir. Bu gibi durumlarda çikolata yemek yerine muz yiyerek bu hissiyatınızı bastırabilirsiniz.

Yorumlar