ÇEKİÇ ATMA NEDİR? NASIL OYNANIR? KISACA

Çekiç atma sporu, tıpkı diğer atma sporlarında olduğu gibi çekiç denilen malzemeyi en uzağa atma mentalitesi üzerine kurulmuştur.
ÇEKİÇ ATMA NEDİR? NASIL OYNANIR? KISACA
Atılan çekiç bir tele bağlı olmakla birlikte telin başlangıcında bağlandığı yeri tutarak elle kavrama sağlanır. Bu telin uzunluğu 1.17-1.22 metre arasında değişmektedir. Telin çapı 3 mm'yi geçmeyecek bir biçimde çelik tel yapılmıştır. Çekicin ağırlığı 7.257 kilodur. Tutma yerinin kalınlığı 9 mm olup metalden yapılmıştır.

Çekiç Atma Sporu Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır? Tarihçesi Nedir?

Çekiç atma sporunun adının çekiç olmasının nedeni ise insanların eski zamanlar içerisinde gerçekten çekici fırlatması ile ilgilidir. Dünyada çekiç atma sporu ilk kez 1900 yılında erkek olimpiyatlarında yer almıştır. Fakat bayanlar için olimpiyatlar içerisinde yer almadığından dolayı çekiç atma sporu resmi bir spor dalı olarak kabul görmemiştir.

Bu resmi olmama süreci tam 95 yıl sürmüştür. Bayanlarda çekiç atma sporu ise ilk olarak 2000 yılında Sidney de düzenlenen olimpiyatlarda yer alarak, bu sporun resmi bir spor dalı olmasını sağlamıştır.

Erkeklerde çekiç atma sporunda yapılan en büyük rekor, 86.74 ile Yuriy Sedyky'e aittir. Yuriy Sedyky bu rekoru 1986 yılında Almanya Stuttgartda düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonasında kırmıştır. Kadınlarda rekor ise Polonyalı Anita Wlodarczyk'e aittir. Anite 2016 yılında 15 ağustos günü Rio Olimpiyatlarında eski rekorunu tekrar kırarak 82.29 metre yapmıştır.

Şimdi erkeklerde ve kadınlarda rekor kıran bu iki önemli sporcunun kişisel yaşamlarından birer kesit sizlere sunacağız.

1-) Yuriy Sedyky
Yuriy Sedyky 11 Temmuz 1955 yılında o zamanın rejimi olan SSCB'de doğmuştur. Kendisi Ukrayna asıllı Rus’tur. İlk evliliğini 1980 yılında kendisi gibi çekiç atma sporcusu olan Lüdmila Kondratyeva ile yapmıştır. Bu evliliklerinden 5 yıl sonra 1985 yılında Oksana adında bir kızı olmuştur. Kızı da şu anda kendisi gibi Rusya’nın çekiç atma sporcusudur. Yuriy ikinci evliliğini de kadınlar dünya gülle atma rekortmeni olan Natalya Lisovskaya ile yapmıştır. Onlardan 1993 yılında doğan Alexia adlı kızları Fransa adına çekiç atmada yarışmaktadır.

2-) Anita Wlodarczyk
Anita Wlodarczyk 8 ağustos 1985 yılında Polonya da dünyaya gelmiştir. Kendisi Polonya milli çekiç atma sporcusudur. Tüm zamanların en iyi kadın çekiç atma sporcusu olarak tanınmaktadır. Ki zaten 82.29 metre ile Rio Olimpiyatlarında dünya kadınlar rekoru kırmıştır.

Yorumlar