ÇIBAN NEDİR? NASIL OLUŞUR? TEDAVİ YÖNTEMİ NEDİR?

Çıban nedir? Çıban vücudun herhangi bir noktasında başlayan irin birikintisine verilen addır. Çıban , genel olarak vücudun yüzeysel bölümlerinde bir başka deyişle görünen noktalarında görülsede zaman zaman iç organlarda da meydana gelebilmektedir. Çıban oluşumuna stafilokok denilen bir bakteri sebep olmaktadır. Stafilokok denilen bakteri her ortamda sıklıkla görülebilmektedir.
ÇIBAN NEDİR? NASIL OLUŞUR? TEDAVİ YÖNTEMİ NEDİR?

Peki çıban nasıl oluşur?

Çıban bir kılın çıkış noktasından içeri giren mikroplar yakında bulunan yağ bezesine ulaşırlar. Burada eğer kişinin bağışıklık sistemi yani direnci düşükse üremeye başlar. Zamanla mikropların toplandığı noktaya bol miktarda akyuvarlar toplanır.Toplanan Akyuvarlarla Stafilokoklar savaşmaya başlar. Bu savaşın sonunda genel anlamda her iki taraf da ölür. Ve iltihaplı bölgede iki taraftan kalan artıkları toplanmaya başlar.

Bir kılın çıkış borucuğundan içeri giren mikrop yakınındaki yağ bezesini ulaşır. Burada kişinin, direnci düşükse üremeye başlar. Zamanla iltihaplanan bölgeye bulunan damarlarda bol miktarda akyuvar toplanır. Akyuvarların Stafilokoklarla savaşımları genellikle her ikisinin de ölümüyle sonuçlanır. Ve bölgede bu iki organizmanın artıklarını toplamaya başlar. Zaman ilerledikçe yağ bezelerinin hücrelerde parçalanması sonucu buradaki atıkların etrafında yalancı bir kese meydana getirirler.Burada gitgide birikerek büyümeye devam ederler.

Kesenin büyüme yönü diğer noktalara göre daha yumuşak ve direnç gösteremeyen derinin yüzeysel bölümüne doğru ilerlemeye başlar.Halk dilinde bu olay “ Çıbanın baş göstermesi “ olarak tanımlanır.Çıban ilk başta bir sivilce gibi çıkar.Fakat sivilce görünümündeki çıbanın çıkışı çok ağrı verir.Kişi çıbanın çıktığı yerde zonklama hisseder.Bir süre sonra etrafında kızarıklık görülür.

Bir süre sonra oluşan sivilce iyice büyür, çıktığı yerde minik bir kabarıklık meydana gelir ve bu kabarıklığın tam ortasında beyaz renkte bir iltihap kütlesi toplanır, buna “çıbanın özüde “denmektedir. Dudak kenarında ve yüzde çıkan çıbanlar diğer organlara  göre daha tehlikelidirler.

Belirtileri nelerdir?

Şişme , hafif kızarıklık, bölgesel ateş, iltihap görüntüsü oluşur.Vücudun açlık , yorgunluk  hastalık gibi sebeplerle yaşanan aşırı kilo kayıpları çıbanlara ortam hazırlamaktadır.

Çıban nasıl tedavi edilir?

Çıbanların bir kısmı kendiliğinden patlar. Veya ufak bir dokunuş patlamasına neden olurken. Bazı çıban türleri ancak cerrahi müdahale ile patlatılır. Cerrahi müdahale sonrasında patlatılan çıbanın üstü temiz gazlı bezle kapatılarak daha fazla mikrop alması engellenmelidir. İltihaplanan bölge antiseptik solüsyonlarla temizlenir. Ve irinin boşalma yerinin yeniden birikmesinin önüne geçilir.

Çıban daha oluşmaya başlarken fark edilirse Antibiyotik tedavi ile oluşumu engellenmektedir. Ama genel olarak tedavi cerrahi müdahale gerektirir. Çıbanlar özellikle şeker hastası olan kişiler için oldukça sıkıntılı süreçlere yaşatırlar. Diyabet hastalarında çıkan çıban oldukça iri ve çok iltihaplı olur. Ayrıca kolay kolay da kapanmazlar.

Yorumlar